HIV Enfeksiyonu (AIDS)

HIV (İnsan İmmun Yetmezlik Virüsü) enfeksiyonu kan, kan ürünleri ve diğer vücut sıvıları (semen gibi) ile bulaşan, çok ciddi ve öldürücü bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi hücrelerini enfekte ederek onların yıkımına veya fonksiyonlarının bozulmasına neden olarak kişide bağışıklık yetmezliğine neden olur. Bu da çeşitli ciddi enfeksiyonlara ve bazı kanserlere yatkınlığı arttırır.

Bulaşma

Kontrolsüz cinsel ilişki, ortak kullanılan kirli enjektör veya cerrahi malzemelerle, test edilmemiş kan ve kan ürünleriyle, anneden bebeğe hamilelik ve emzirme sırasında bulaşır.

Belirtiler

Hastalığın evresine göre hastalığın belirti ve bulguları değişmektedir. Hastalar ilk birkaç ayda oldukça bulaştırıcı olmasına rağmen birçoğu hastalığının farkında değildir. Hastalığın başlangıcından sonraki ilk birkaç haftada kişide hiçbir belirti olmayacağı gibi ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve döküntü belirtileri ile seyreden grip benzeri bir hastalık görülebilir.

HIV ile enfekte kişilerde 5-15 yıl içerisinde AIDS (kazanılmış bağışıklık yetersizliği sendromunu) gelişmektedir. AIDS insanlarda tedavisi zor enfeksiyonlara, hastalıklara ve sonunda ölüme neden olur. Hastalık giderek kişinin bağışıklık sistemini zayıflattığı için lenf bezlerinde şişme, ateş, kilo kaybı, ishal ve öksürük gelişebilir. Tedavisiz kişilerde tüberküloz, kriptokok menenjiti gibi ciddi enfeksiyonlar ve lenfoma ve Kaposi sarkomu gibi kanserler gelişebilmektedir.

Tanı ve Tedavi

Kan testleriyle tanı konur. HIV tedavisinde kullanılan antiretroviral ilaçlarla HIV enfeksiyonu baskılanabilmektedir. Bu ilaçlar hastalığın kesin tedavisini sağlamasa da vücuttaki virusun çoğalmasını kontrol altında tutarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve enfeksiyonlarla mücadele kapasitesinin tekrar kazanılmasını sağlamaktadır. Böylece hastaların yaşam süreleri ve kalitesi artmaktadır.

Yolcular için Risk

HIV’den dünyada en fazla etkilenen bölge Sahra altı Afrika’dır. Fakat Doğu Avrupa, Asya, Orta ve Güney Amerika’da da vakalar her geçen gün artmaktadır. Dünyada 2013 yılı sonu itibariyle 35 milyon HIV hastası bulunmaktadır.

Enjeksiyon ile ilaç kullanma, tanımadığı kişilerle birliktelik gibi riskli davranışları olmayan yolcular genellikle HIV için düşük risklidirler. Bazı gelişmekte olan ülkelerde kan ve kan ürünlerinde gerekli incelemeler tam ve yeterli yapılmadığından, yolcular kan transfüzyonuyla da hastalığa yakalanabilirler.

Korunma

Aşısı, koruyucu ya da özel bir tedavisi yoktur. Uygulanacak kişisel önlemlerle hastalıktan korunmak mümkündür. Kişisel Önlemler:

  • Seyahatleriniz esnasında güvensiz ve korunmasız cinsel ilişkiye girmeyin,
  • İlişkiye girecekseniz mutlaka kondom kullanın, kondomu kurallara uygun şekilde kullanmaya özen gösterin,
  • Alkol alımınızı sınırlayın. Fazlasında riskli davranış olasılığı artar.
  • Enjeksiyon ile ilaç kullanmayın,
  • Cilde hasar verecek herhangi bir alet ya da iğne ile uygulama yaptırmayın ( dövme, piercing, akupunktur iğneleri),
  • Eğer tıbbi hizmet, ya da diş sağlığı hizmeti alıyorsanız, kullanılan malzemenin temiz ve steril olduğundan emin olun.

Seyahat Dönüşü Öneriler

  • Kendinizi hasta hissediyorsanız, hekiminize ya da bir sağlık kuruluşuna başvurun,
  • Seyahatiniz hakkında bilgi verin.
  • Doktorunuzla tedavi yöntemleri ve virüsü başkalarına bulaştırmamak için neler yapmanız gerektiğini konuşun.

Kaynaklar:

Son Güncelleştirme Tarihi: 21 Ağustos 2019 Çarşamba