Kızamıkçık (Rubella)

Alman kızamığı veya üç gün kızamığı diye de adlandırılan kızamıkçık, bulaşıcı bir virüs hastalığı olup, genellikle döküntü ve hafif bir ateşle seyreder.

Bulaşma

Kızamıkçık kişiden kişiye öksürme, hapşırma yoluyla havaya atılan damlacıklarla ve bir kızamıkçık hastasına temas etmekle bulaşır.

Belirtiler

Kuluçka süresi ortalama 14 gündür (12-23 gün). Kızamıkçık genelde çocuklarda şu belirtilere neden olur:

  • Yüzde başlayıp daha sonra bütün vücuda yayılan kırmızı renkli döküntü
  • Hafif ateş

Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde, döküntüler ortaya çıkmadan önce düşük bir ateşle birlikte boyun veya kulak arkasındaki lenf bezlerinde şişme ve soğuk algınlığı benzeri belirtiler görülebilir.

Özellikle genç kadın hastalarda eklemler tutulur, birçok vakada ağrılı eklemler görülür.

Eğer bir kadın gebeliği esnasında bu hastalığa yakalanırsa düşük, fetal ölüm veya bebekte doğumsal anomaliler görülebilir. Bunlar; sağırlık, katarakt, kalp anomalileri, zeka geriliği, karaciğer ve dalak hasarları. Kızamıkçığa yakalanan insanların yaklaşık yarısında herhangi bir hastalık belirtisi görülmez.

Tanı ve Tedavi

Hastanın tipik kliniği tanının konulmasını sağlar. Akut ve iyileşme döneminde kanda antikor düzeylerine bakılarak tanı kesinleştirilebilir. Tedavide semptomlara yönelik destekleyici tedavi uygulanır.

Yolcular için Risk

Dünya genelinde her yerde görülebilen bir enfeksiyondur. Aşısız tüm yolcular özellikle aşı oranlarının düşük olduğu bir ülkeyi ziyaret edenler risk altında olabilir. Seyahat süresince hamile kalma ihtimali olan yolcular için özellikle dikkatli olunmalıdır.

Korunma

Canlı, zayıflatılmış viral aşı olan Kızamıkçık, KKK (Kızamık-Kabakulak-Kızamıkçık) aşısının içinde yer almaktadır. Çocuklara ilk doz 12 ile 15. aylar arasında, İkinci doz 4 ile 6. yaşlar arasında olmak üzere iki doz KKK aşısı uygulanmaktadır.

  • Çocukken aşılandığı bilinmeyenler ve hastalığı geçirmeyenler 28 gün ara ile 2 doz aşı yapılmalıdır.
  • Seyahate çıkılacaksa 6-11 aylık bebeklere 1 doz KKK yapılmalıdır ( Çocukluk aşı takvimine göre 12. ayın sonunda yapılmaktadır).

Seyahat Dönüşü Öneriler

  • Eğer kendinizi hasta hissediyorsanız hemen hekiminize veya bir sağlık kuruluşuna başvurun (özellikle gebeler, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar).
  • Seyahatiniz hakkında hekiminize mutlaka bilgi verin.

Kaynaklar:

Son Güncelleştirme Tarihi: 21 Ağustos 2019 Çarşamba