Tifüs

Tifüs, Rickettsia bakterilerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Rickettsia prowazekii (Epidemik tifüs) türü etkendir.

Bulaşma

Aşırı kalabalığın ve kötü hijyen koşullarının hakim olduğu yerlerde sık rastlanır. Hastalık insandan insana bitlerle bulaştırılır. Enfekte bit, insanlardan kan emerken Rickettsiaları saçlı deri üzerine bırakır. Bu kişiler kaşıma ve ovalama ile Rickettsiaların tahriş olmuş cilt yüzeylerinden içeri girmesine neden olurlar ve böylece infeksiyon meydana gelir. Riketsiyaların bulunduğu tozların solunmasıyla veya göz mukozasından da (konjonktiva) bulaş olabilir.

Belirtiler

Belirtiler genellikle ani başlar ve tipik olarak ateş, üşüme, şiddetli baş ağrısı, eklem ağrıları, ciddi halsizlik ve öksürük görülür. 5-6 gün sonra vücutta önce vücudun üst bölümünde başlayıp, daha sonra vücudun her yerine yayılan cilt döküntüleri görülebilir. Hastalık tedavi edilmezse ağır ve ölümcül olabilir.

Tanı ve Tedavi

Tanı genellikle klinik muayene ve laboratuvar testleriyle konur. Şüpheli klinik durumunda kan testleri sonucu beklenmeden tedaviye hemen başlanmalıdır. Tedavide antibiyotikler kullanılır.

Yolcular için Risk

Afrika'nın ortası ve doğusunda, Amerika'nın ortası ve güneyinde, Asya'nın soğuk dağlık bölgelerinde görülür. Bu bölgelere giden yolcular için risk genel olarak düşüktür. Bahar ve yaz aylarında, açık hava etkinliklerinin ağırlıklı olduğu gezilerde risk artar. Kalabalık ve kötü hijyen koşullarının bulunduğu ortamlarda risk artar. Mülteci kamplarında, evsizlerin yoğun yaşadığı alanlarda ve yakın zamanda savaş ve felaket yaşanmış bölgelerde risk daha yüksektir.

Korunma

Yolcuların endemik alanlara seyahat sırasında bitlere karşı korunmaları tavsiye edilir. Uygun böcek kovucu ve öldürücülerin düzenli kullanımı riski azalmak açısından önemlidir. Vücut temizliği bitin vücuda yayılmasını önlemek için şarttır.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Kendinizi hasta hissediyorsanız, özellikle ateş, baş ağrısı, halsizlik, bulantı- kusma şikayetleriniz varsa hemen doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Seyahatinizden hekiminize mutlaka bahsedin.