SAINT BARTHELEMY

SAINT BARTHELEMY
Başkent Gustavia
Nüfus 9.279
Konum Kuzey Amerika
İklim Tropikal iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin Aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Hepatit A aşısı: Saınt Barthelemy’de yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo Aşısı: Saınt Barthelemy’de kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas İhtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz Aşısı: Kuduz, Saint Barthelemy'deki yarasalarda bulunur. Ancak, çoğu yolcu için büyük bir risk teşkil etmez. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Yarasalar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve diğer aktiviteleri (macera seyahati ve mağaracılık gibi) yapacak yolcular,

· Yarasalar ve yarasa çevresinde çalışacak insanlar (veterinerler, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Sarıhumma aşısı (2013):

 Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi esnasında 12 saatten fazla kalmış 1 yaş ve üzerindeki tüm yolculardan  Sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok

Son Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2019 Pazar

}