DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ'NDE EBOLA VİRÜSÜ HASTALIĞI

23 Mayıs 2019 Perşembe

21 Mayıs itibariyle, 1241 ölüm, toplam 1866 onaylanmış ve muhtemel EVH vakası bildirilmiştir (vaka ölüm oranı% 67). Cinsiyeti ve yaşı bildirilen toplam vakaların % 56'sı (1051) kadın ve % 30'u (545) 18 yaşından küçük çocuklardı. Etkilenen sağlık çalışanlarının sayısı 105'e yükselmiştir (toplam vakaların % 6'sı). ETM'lerde sağlık bakım hizmeti alan 490 EVH hastası başarıyla taburcu edilmiştir.

 

Hastalık Salgını Haberi

23 Mayıs 2019  

Geçtiğimiz hafta, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Ebola virüsü hastalığı (EVH) vakalarının sayısında sürekli bir artışa tanıklık edilse de, genel asayiş durumu çoğu yanıt faaliyetinin sürdürülmesine izin vermiştir. Büyük bir güvensizlik olayı meydana gelmemekle birlikte, salgın yanıt ekipleri, yerel sağlık çalışanları ve yanıt çabalarıyla işbirliği yapan topluluk üyeleri, Katwa ve Butembo gibi sorunlu alanlarda bulunan silahlı gruplar tarafından kendilerine yönelik tehditlere maruz kalmaktadır. Bu tehditler genellikle broşürler veya doğrudan korkutmayla yayılmaktadır.  Silahlı grupların varlığı, faaliyetleri ve yanıt ekiplerine yönelik doğrudan tehditlerin artması, EVH'den etkilenen diğer alanlarda, özellikle Lubero, Masereka, Mabalako, Kalunguta ve Vuhovi'de rapor edilmektedir, bazı sağlık çalışanlarının kişisel koruyucu ekipman giyme veya Kritik Enfeksiyon Önleme Kontrolü (IPC) uygulama konusunda, kendilerine veya çalıştıkları sağlık tesislerine karşı uygulanan şiddet korkusu, isteksiz olmalarına neden olmaktadır.

Geçtiğimiz 3 hafta boyunca, raporlar, 7 ana sorunlu alanda hastalık iletiminin en yoğun olduğunu göstermektedir: Beni, Butembo, Kalunguta, Katwa, Mabalako, Mandima ve Musienene. Toplu olarak, bu sağlık bölgeleri, 1 - 21 Mayıs 2019 tarihleri arasında son 21 gün içinde bildirilen 349 vakanın büyük çoğunluğunu (% 93) oluşturmaktadır (Şekil 1 ve Tablo 1). Bu dönemde, bugüne kadar etkilenen 22 sağlık bölgesinin 15'inde 91 sağlık alanından yeni vakalar bildirilmiştir (Şekil 2).

21 Mayıs itibariyle, 1241 ölüm, toplam 1866 onaylanmış ve muhtemel EVH vakası bildirilmiştir (vaka ölüm oranı% 67).Cinsiyeti ve yaşı bildirilen toplam vakaların% 56'sı (1051) kadın ve % 30'u (545) 18 yaşından küçük çocuklardı. Etkilenen sağlık çalışanlarının sayısı 105'e yükselmiştir (toplam vakaların% 6'sı). ETM'lerde sağlık bakım hizmeti alan 490 EVH hastası başarıyla taburcu edilmiştir.

Şekil 1:  21 Mayıs 2019 tarihi itibariyle hastalık başlangıcı haftası ve sağlık bölgesine göre doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakalarıyla ilgili veriler

 

Şekil 2: 21 Mayıs 2019 tarihi itibariyle Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki North Kivu ve Ituri eyaletlerinde sağlık bölgelerine göre bildirilen doğrulanmış ve olası Ebola Virüsü Hastalığı vakaları

 

Tablo 1: 21 Mayıs 2019'da Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Kuzey Kivu ve Ituri illerinde sağlık bölgelerine göre hastalıktan etkilenen sağlık alanları ve doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakaları sayıları

 

Halk Sağlığı Yanıtı

 

Sağlık Bakanlığı, DSÖ ve ortaklarının halk sağlığı yanıtı eylemleri hakkında ayrıntılı bilgi için, DSÖ Afrika Bölge Ofisi tarafından yayınlanan son durum raporlarına bakınız:

                                     

 

DSÖ Risk Değerlendirmesi

 

DSÖ, yanıta verilen desteğin gelişen koşullara adapte olmasını sağlamak için epidemiyolojik durumdaki ve salgın bağlamındaki değişiklikleri sürekli izlemektedir. Yapılan son değerlendirmeye göre Ulusal ve bölgesel risk seviyeleri çok yüksek olsa da, küresel risk seviyeleri düşüktür. Şubat 2019'un sonlarından bu yana yeni vaka sayısılarındaki haftalık artışlar sürmektedir. Siyasi gerilimler ve güvensizlikle daha da şiddetlenen toplumsal direnç ve güvenlik açıklarının devam etmesi, etkilenen alanlarda vaka incelemeleri ve yanıt faaliyetlerinin tekrar askıya alınması ve gecikmesiyle sonuçlanmış olup müdahalelerin genel etkinliğini azaltmaktadır. Bununla birlikte, mevcut topluluk diyalok faaliyetleri, sosyal yardım girişimleri ve belirli sorunlu bölgelerde erişimin yeniden sağlanması, toplumun yanıt faaliyetlerinin kabul edilmesinde ve vaka incelemesi çabalarında bazı gelişmelere neden olmuştur. Doğrulanmış vakalar arasında toplum ölümlerinin yüksek oranı, sürveyansa tabi temaslılar olarak bilinen yeni vakaların nispeten düşük oranı, hastane enfeksiyonuna bağlı iletim zincirlerinin varlığı, ETM'lerde tespit ve izolasyonda kalıcı gecikmeler ve olası vakalarla ilgili olarak zamanında raporlama ve yanıta ilişkin zorluklar gibi tüm faktörler etkilenen topluluklarda hastalık iletim zincirlerinin olasılığını daha da fazla artıran ve hem Demokratik Kongo Cumhuriyeti hem de komşu ülkelere coğrafi yayılma riskini artıran faktörlerdir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin salgından etkilenen bölgelerinden diğer bölgelerine yüksek nüfus hareket oranları ve komşu ülkelere olan geçiş kontrolünün sağlanamadığı sınırlar boyunca artan güvensizlik dönemlerinde, bu riskleri daha da artırmaktadır. Mevcut salgının uzun sürmesi, müdahale personeli arasında yorgunluk ve sınırlı kaynakların devam etmesi nedeniyle ilave riskler ortaya çıkmaktadır. Bunun tersine, bazı komşu ülkelerdeki temel operasyonel teyakkuz ve hazırlık çalışmaları, vakaları hızlı bir şekilde tespit etme ve yerel yayılmayı azaltma kapasitesini artırmıştır. Bu çabaların şu anda arttırılmaya devam etmesi gerekmektedir.

 

DSÖ Tavsiyesi

 

Dünya Sağlık Örgütü, halihazırda mevcut bilgilere dayanarak, Demokratik Kongo  Cumhuriyeti'ne seyahat ve ticaretle ilgili olarak herhangi bir kısıtlama getirilmesini tavsiye etmemektedir. Şu anda insanları Ebola virüsünden korumak için tescil edilmiş bir aşı bulunmamaktadır. Bu nedenle, Ebola aşısı sertifikalarıyla ilgili herhangi bir gereklilik, sınırların ötesine geçen hareketi sınırlamak veya Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden ayrılan yolcular için vize vermekle ilgili makul bir temel değildir. DSÖ, bu durumla ilgili olarak seyahat ve ticaret önlemlerini izlemeyi sürdürmektedir. Şu anda hiçbir ülke Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne yönelik her hangi bir seyahat kısıtlaması uygulamamıştır. Yolcular seyahat etmeden önce tıbbi tavsiyeler almalı ve iyi hijyen kurallarına uymalıdır.

 

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantılara bakınız:

 

DSÖ’nün Ebola Aşısı ile ilgili geçici tavsiyesi 

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Ebola Virüs Hastalığı Salgınına İlişkin Uluslararası Gezginler İçin Dünya Sağlık Örgütü Önerileri

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Ebola Virüsü Hastalığı İçin Komşu Ülkelerde Operasyonel Hazırlık Ve Teyakkuz

 

 

Etiketler: