DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ'NDE EBOLA VİRÜSÜ HASTALIĞI

25 Temmuz 2019 Perşembe

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Kuzey Kivu ve İturi illerinde Ebola Virüsü Hastalığı (EVH) salgını karmaşık bir krizde devam etmekte olup yüksek vaka sayılarını ve devam eden lokal bulaşmayı gözlemlemekteyiz. 23 Temmuz 2019 tarihi itibariyle, 1.756 kişinin öldüğü (genel vaka ölüm oranı %67), 2.518 doğrulanmış ve 94 olası vaka olmak üzere toplam 2.612 EVH vakası bildirilmiştir.

Hastalık Salgını Haberi

25 Temmuz 2019  

 

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Kuzey Kivu ve İturi illerinde Ebola Virüsü Hastalığı (EVH) salgını karmaşık bir krizde devam etmekte olup yüksek vaka sayılarını ve devam eden lokal bulaşmayı gözlemlemekteyiz. En önemlisi, son 3 hafta içinde bildirilen tüm yeni vakaların yarısından fazlasının yanı sıra diğer sağlık bölgelerine seyahat eden çok sayıda vaka ve temaslı Beni Sağlık Bölgesinden bildirilmiştir. Bu, Beni Sağlık Bölgesi'ndeki salgının ikinci dalgasıdır ve ilk salgına kıyasla  vaka sayıları bakımından büyüktür ve de   daha uzun sürmektedir. Salgının son dalgası sırasında birden fazla kurum tarafından yapılan önemli enfeksiyon önleme ve kontrolü çalışmalarına rağmen, Beni ve etkilenen diğer sağlık bölgelerinde enfekte yeni sağlık çalışanı ve hastane enfeksiyonları bildirilmeye devam edilmektedir; bugüne kadar toplam 141 vaka (toplam vakaların% 5'i) bildirilmiştir.

 

14 Temmuz'da Goma'ya gelen doğrulanmış vakanın (18 Temmuz tarihli Hastalık Salgını Haberlerine bakınız) temaslılarının sıkı takibi 21 günlük sürenin sonuna kadar devam edecektir. Bu vakaya yanıt olarak, 19 sağlık çalışanı destek sağlamak için diğer merkezlerden alınıp Goma'ya konuşlandırılmıştır. Güney Kivu, Bukavu'ya giden temaslılarıyla ilgili söylentiler, yanıt ekipleri tarafından araştırılmış ve bu söylentilerin doğru olmadığı kanısına varılmıştır. Goma'da bugüne kadar yeni bir vaka bildirilmemiştir. Hali hazırda Demokratik Kongo Cumhuriyeti dışında hiçbir doğrulanmış EVH vakası yoktur.

 

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki EVH salgınının kontrolüne ilişkin dördüncü Stratejik Yanıt Planının (SRP4) ilk ayağı, bu hafta başlarında,  yanıt üzerinde çalışan ortaklardan oluşan uluslararası bir konsorsiyumun desteğiyle Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılmıştır. Planın ilk ayağında, salgına verilen temel halk sağlığı yanıtları yer almaktadır. Planın diğer ayakları tamamlanmakta olup aşamalı olarak yayınlanacaktır.

 

3- 23 Temmuz 2019 tarihleri arasında, 21 gün içinde, 18 sağlık bölgesindeki 64 sağlık alanı yeni vakalar bildirmiş olup, bu bölgeler Kuzey Kivu ve Ituri illerindeki 664 sağlık alanının % 10'unu temsil etmektedir (Şekil 2). Bu dönemde, çoğunluğu Beni (53%, n=129), Mandima (11%, n=26), Mabalako (10%, n=23) ve Katwa (7%, n=17)  sağlık bölgeleri olmak üzere toplam 242 vaka bildirilmiştir (Tablo 1).  23 Temmuz 2019 tarihi itibariyle, 1.756 kişinin öldüğü (genel vaka ölüm oranı %67), 2.518 doğrulanmış ve 94 olası vaka olmak üzere toplam 2.612 EVH vakası bildirilmiştir. Doğrulanmış vakalar arasında 1.604 ölüm olmak üzere toplam 1.698 ölüm rapor edilmiştir (toplam vaka ölüm oranı% 67). Yaşları ve cinsiyetleri bilinen doğrulanmış ve olası 2.522 vakanın % 56'sı (1.470) kadın ve % 29'u (744) 18 yaşından küçük çocuklardan oluşmaktadır.  Bunia, Kyondo ve Musienene sağlık bölgeleri bildirilen son vakanın üzerinden 21 gün geçmesiyle birlikte kısa bir süre önce temizlenmiştir. Bununla birlikte, virüslerin bu alanlarda yeniden görülmesi riski yüksek olup bu da ekiplerin tam donanımlı ve teyakkuzda olmasını gerektirmektedir.

 

Şekil 1:  23 Temmuz 2019 tarihi itibariyle hastalık başlangıcı haftası ve sağlık bölgesine göre doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakalarıyla ilgili veriler

Şekil 2: 23 Temmuz 2019 tarihi itibariyle sağlık bölgelerine göre bildirilen doğrulanmış ve olası Ebola Virüsü Hastalığı vakaları

Tablo 1: 23 Temmuz 2019'da Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Kuzey Kivu ve Ituri illerinde sağlık bölgelerine göre hastalıktan etkilenen sağlık alanları ve doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakaları sayıları

Halk Sağlığı Yanıtı

 

Sağlık Bakanlığı, DSÖ ve ortakların halk sağlığı yanıtı eylemleri hakkında ayrıntılı bilgi için, DSÖ Afrika Bölge Ofisi tarafından yayınlanan son durum raporlarına bakınız:

                                     

 

DSÖ Risk Değerlendirmesi

 

DSÖ, yanıta verilen desteğin gelişen koşullara adapte olmasını sağlamak için epidemiyolojik durumdaki ve salgın bağlamındaki değişiklikleri sürekli izlemektedir. Yapılan son değerlendirmeye göre Ulusal ve bölgesel risk seviyeleri çok yüksek olsa da, küresel risk seviyeleri düşüktür.

 

Kuzey Kivu ve Ituri illerinin salgın etkilenen bölgelerinde süregelen yerel hastalık iletimi olmasa da yeni (yüksek riskli) alanlara ve son aylarda sınırların ötesine geçen artan iletim önemli ölçüde devam etmektedir. Toplum ölümlerinin yüksek oranı, sürveyansa tabi temaslılar olarak bilinen yeni vakaların nispeten düşük oranı, hastane enfeksiyonuna bağlı iletim zincirlerinin varlığı, tespit ve tecritte ısrarcı gecikmeler ve asayiş sorunları ve topluluklarda hastalıkların gizlemesi nedeniyle bazı topluluklara erişimdeki zorlukların tümü, etkilenen topluluklarda daha fazla iletim zincirlerin oluşmasına neden olan faktörlerdir. Güvenlik durumu, tüm büyük operasyonel alanlarda devlet dışı silahlı gruplardan faaliyetlerin yeniden başlaması ile karakterizedir. Artan ADF aktiviteleri, Oicha ve Erengeti bölgelerinde Beni'nin kuzey-doğusundaki bölgelerde FARDC ile sürekli çatışmalara neden olmuştur. Personelin emniyetini ve güvenliğini ve faaliyetlerin sürekliliğini sağlamak için operasyonel alan yakından izlenmeye ve değerlendirilmeye tabi tutulmakta ve güvenliği rahatlatma önlemleri uygulanmaktadır. Mevcut salgının uzun sürmesi, yanıt faaliyetlerinde görevli personel arasında yorgunluk ve kaynakların sınırlı olması nedeniyle ilave riskler ortaya çıkmaktadır.

 

Yukarıda belirtilen riskler, salgından etkilenen bölgelerden, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin diğer bölgelerine ve komşu ülkelere olan geçiş kontrolünün tam sağlanamadığı sınırlar boyunca yüksek nüfus hareketi oranları ile birlikte, hem  Demokratik Kongo Cumhuriyeti içinde hem de komşu ülkelere coğrafi yayılma riskini artırmaktadır. Bunun tersine, bazı komşu ülkelerdeki temel operasyonel teyakkuz ve hazırlık çalışmaları, vakaları hızlı bir şekilde tespit etme ve yerel yayılmayı azaltma kapasitesini artırmıştır. Bu çabaların artırılması gerekmektedir.

 

DSÖ Tavsiyesi

 

DSÖ Genel Müdürü, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Ebola salgınıyla ilgili durumu gözden geçirmek için Uluslararası Sağlık Tüzüğü (UST) uyarınca Acil Durum Komitesi'ni 17 Temmuz 2019'da toplamıştır. DSÖ Genel Müdürü, Acil Durum Komitesi’nin salgının Uluslararası Önemi Haiz bir Halk Sağlığı Acil Durumu oluşturduğu yönündeki tavsiyesini kabul etmiştir. Acil Durum Komitesi tarafından tavsiye edilen geçici öneriler de dahil olmak üzere ayrıntılı bilgiye, DSÖ Genel Müdürü tarafından yapılan açıklamada ve haber bülteninde mevcuttur.

 

Dünya Sağlık Örgütü, halihazırda mevcut bilgilere dayanarak, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne seyahat ve ticaretle ilgili olarak herhangi bir kısıtlama getirilmesini tavsiye etmemektedir. Şu anda insanları Ebola virüsünden korumak için tescil edilmiş bir aşı bulunmamaktadır. Bu nedenle, Ebola aşısı sertifikalarıyla ilgili herhangi bir gereklilik, sınır ötesine geçişleri sınırlamak veya Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden ayrılan yolculara vize vermekle ilgili makul bir temel değildir. DSÖ, bu durumla ilgili olarak seyahat ve ticaret önlemlerini izlemeyi sürdürmektedir. Şu anda hiçbir ülke Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne yönelik her hangi bir seyahat kısıtlaması uygulamamıştır. Yolcular seyahat etmeden önce tıbbi tavsiyeler almalı ve iyi hijyen kurallarına uymalıdır. Konu hakkında Demokratik Kongo  Cumhuriyeti'ndeki Ebola Virüsü Hastalığı salgınına ilişkin DSÖ'nün uluslararası trafikle ilgili  önerilerinde daha fazla bilgiye ulaşılabilir.

 

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantılara bakınız:

 

DSÖ’nün Ebola Aşısı ile ilgili geçici tavsiyesi 

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Ebola Virüs Hastalığı Salgınına İlişkin Uluslararası Gezginler İçin Dünya Sağlık Örgütü Önerileri

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Ebola Virüsü Hastalığı İçin Komşu Ülkelerde Operasyonel Hazırlık Ve Teyakkuz

 

 

Etiketler: