DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ'NDE EBOLA VİRÜSÜ HASTALIĞI

29 Ağustos 2019 Perşembe

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Kuzey Kivu ve Ituri illerinde Ebola virüsü hastalığı (EVH) salgını geçtiğimiz 6 haftaya benzer bir iletim yoğunluğu ve haftada ortalama 77 vakayla bu hafta da devam etmiştir.7 Ağustos - 27 Ağustos 2019 tarihleri arasında geçen 21 günde, 18 sağlık bölgesindeki 66 sağlık alanı yeni vakalar bildirmiştir.

Hastalık Salgını Haberleri: Güncelleme

 

29 Ağustos 2019  

 

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Kuzey Kivu ve Ituri illerinde Ebola virüsü hastalığı (EVH) salgını geçtiğimiz 6 haftaya benzer bir iletim yoğunluğu ve haftada ortalama 77 vakayla bu hafta da devam etmiştir (Şekil 1). 7 Ağustos - 27 Ağustos 2019 tarihleri arasında geçen 21 günde, 18 sağlık bölgesindeki 66 sağlık alanı yeni vakalar bildirmiştir (Tablo 1, Şekil 2). Bu dönemde, çoğunluğu Beni (% 28, n = 57), Mandima'dan (% 11, n = 22) ve Kalunguta (% 11, n=22 =) sağlık bölgelerinden toplam 203 doğrulanmış vaka bildirilmiştir. Ayrıca,  son 21 gün içinde bildirilen 16 vakayla birlikte, Mambasa gelişen bir hastalık odak noktası olarak belirtiler göstermeye devam etmektedir. Yanıt, bu hastalık odak noktalarına erken vaka tespiti ve ayrıntılı inceleme, temaslıların tespiti ve takibi ve yerel topluluklarla engaje olmak yoluyla cevap vermeye devam etmektedir.

 

Güney Kivu’daki Mwenga Sağlık Bölgesi’nde iki yeni vaka bildirilmiş olup bu da 15 Ağustos’tan bu yana görülen toplam vaka sayısını 6'ya yükseltmiştir. Söz konusu kişiler son görülen vakalardan birisinin aile üyeleridir. Bu olay, Mwenga'da iki kuşak yerel iletim olduğunu gösterse de, yeni vakalar sürveyansa tabi tutulan ve hastalandıklarında hızlı bir şekilde sağlık bakım hizmeti alabilen bireylerdir.

 

22 Ağustos'ta, Nyiragongo Sağlık Bölgesi (Goma şehrinin banliyölerini de içeren), yeni doğrulanmış vakalar tespit edilmeden 21 gün geçmiş ve tüm temaslılar, 21 günlük takip süresini tamamlamıştır. Goma şehri ve çevresindeki bölgelerdeki sürveyans ve yanıt faaliyetleri, EVH'nin aktif bölgelerden yayılma riski yüksek olduğundan, devam edecektir.

 

27 Ağustos 2019 tarihi itibariyle, 1.998 kişinin öldüğü (genel vaka ölüm oranı %67), 2.892 doğrulanmış ve 105 olası vaka olmak üzere toplam 2.892 EVH vakası bildirilmiştir. Doğrulanmış ve olası vakaların % 58'ini (1.740) kadın ve % 28'ini (842) 18 yaşından küçük çocuklardan oluşmaktadır. Bugüne kadar 156 sağlık çalışanı enfekte olmuştur.

 

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki EVH salgınının kontrolü için dördüncü Stratejik Yanıt Planının (SRP4) 1. Aşaması, DSÖ web sitesinde mevcuttur. 1. Aşama, salgınlara karşı temel halk sağlığı yanıtını kapsar. Tüm ortaklar için Temmuz-Aralık 2019 dönemine ilişkin tahmini tahmini finansman ihtiyacı, DSÖ için 120-140 milyon ABD Doları da dahil olmak üzere 287 milyon ABD Dolarıdır. 27 Ağustos'tan itibaren, WHO tarafından 45,3 milyon ABD Doları tutarında bir kaynak sağlanmış veya taahhüt edilmiştir. Mevcut mevcut fonlar, finansman açığını Eylül 2019’un sonuna kadar kapatacaktır. Aralık 2019'a kadar olan yanıtı finanse etmek için daha fazla kaynağa ihtiyaç vardır ve DSÖ cömertce destek olmaları için bağışçılara çağrıda bulunmaktadır. DSÖ tarafından bu salgının başlamasından bu yana alınan fonların bir özeti aşağıdaki bağlantıda bulunabilir:

 

  • https://www.who.int/emergencies/diseases/ebola/drc-2019/funding

 

Şekil 1:  27 Ağustos 2019 tarihi itibariyle hastalık başlangıcı haftası ve sağlık bölgesine göre doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakalarıyla ilgili veriler

 

Şekil 2: 27 Ağustos 2019 tarihi itibariyle sağlık bölgelerine göre bildirilen doğrulanmış ve olası Ebola Virüsü Hastalığı vakaları

 

Tablo 1: 27 Ağustos 2019'da Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Kuzey Kivu ve Ituri illerinde sağlık bölgelerine göre hastalıktan etkilenen sağlık alanları ve doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakaları sayıları

 

 

Halk Sağlığı Yanıtı

 

Sağlık Bakanlığı, DSÖ ve ortakların halk sağlığı yanıtı eylemleri hakkında ayrıntılı bilgi için, DSÖ Afrika Bölge Ofisi tarafından yayınlanan son durum raporlarına bakınız:

                                     

 

DSÖ Risk Değerlendirmesi

 

DSÖ, yanıta verilen desteğin gelişen koşullara adapte olmasını sağlamak için epidemiyolojik durumdaki ve salgın bağlamındaki değişiklikleri sürekli izlemektedir. Yapılan 5 Ağustos 2019 tarihli son değerlendirmeye göre Ulusal ve bölgesel risk seviyeleri çok yüksek olsa da, küresel risk seviyeleri düşüktür.

 

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki EVH salgınına verilen yanıt, devam eden güvensizlik, huzursuzluk, toplum direniş kesimleri ve finansman eksiklikleriyle mücadeleye devam etmektedir. Toplum ölümlerinin yüksek oranı, sürveyansa tabi temaslılar olarak bilinen yeni vakaların nispeten düşük oranı, hastane enfeksiyonuna bağlı iletim zincirlerinin varlığı, tespit ve tecritte ısrarcı gecikmeler ve asayiş sorunları ve topluluklarda hastalıkların gizlemesi nedeniyle bazı topluluklara erişimdeki zorlukların tümü, etkilenen topluluklarda daha fazla hastalık iletim zincirlerin oluşmasına neden olan faktörlerdir.

 

Yanıt stratejileri yerel ortama uyum sağlamak için gelişmeye devam ederken, operasyonel hazır olma ve hazırlıklı olma kapasiteleri, komşu ülkeler de dahil olmak üzere salgından etkilenmeyen bölgelerde geliştirilmeye ve sürdürülmeye devam edilmelidir. DSÖ, STK'ların ve BM ortaklarının tüm faaliyetleri toplu olarak hızlandırdıkları ve tüm ortakların salgını sona erdirmek için ortak hedef içindeki yanıttaki rollerinden sorumlu oldukları daha koordineli bir yaklaşımdan yana çağrıda bulunmaktadır.  

 

 

Yukarıda belirtilen riskler, salgından etkilenen bölgelerden, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin diğer bölgelerine ve komşu ülkelere olan geçiş kontrolünün tam sağlanamadığı sınırlar boyunca yüksek nüfus hareketi oranları ile birlikte, hem  Demokratik Kongo Cumhuriyeti içinde hem de komşu ülkelere coğrafi yayılma riskini artırmaktadır. Bunun tersine, bazı komşu ülkelerdeki temel operasyonel teyakkuz ve hazırlık çalışmaları, vakaları hızlı bir şekilde tespit etme ve yerel yayılmayı azaltma kapasitesini artırmıştır. Bu çabaların artırılması ve sürdürülmesi gerekmektedir.

 

DSÖ Tavsiyesi

 

Dünya Sağlık Örgütü, halihazırda mevcut bilgilere dayanarak, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne seyahat ve ticaretle ilgili olarak herhangi bir kısıtlama getirilmesini tavsiye etmemektedir. Şu anda insanları Ebola virüsünden korumak için tescil edilmiş bir aşı bulunmamaktadır. Bu nedenle, Ebola aşısı sertifikalarıyla ilgili herhangi bir gereklilik, sınır ötesine geçişleri sınırlamak veya Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden ayrılan yolculara vize vermekle ilgili makul bir temel değildir. DSÖ, bu durumla ilgili olarak seyahat ve ticaret önlemlerini izlemeyi sürdürmektedir. Şu anda hiçbir ülke Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne yönelik her hangi bir seyahat kısıtlaması uygulamamıştır. Yolcular seyahat etmeden önce tıbbi tavsiyeler almalı ve iyi hijyen kurallarına uymalıdır. Konu hakkında Demokratik Kongo  Cumhuriyeti'ndeki Ebola Virüsü Hastalığı salgınına ilişkin DSÖ'nün uluslararası trafikle ilgili  önerilerinde daha fazla bilgiye ulaşılabilir.

 

 

 

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantılara bakınız:

 

DSÖ’nün Ebola Aşısı ile ilgili geçici tavsiyesi 

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Ebola Virüs Hastalığı Salgınına İlişkin Uluslararası Gezginler İçin Dünya Sağlık Örgütü Önerileri

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Ebola Virüsü Hastalığı İçin Komşu Ülkelerde Operasyonel Hazırlık Ve Teyakkuz

 

 

 

Etiketler: