DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ'NDE EBOLA VİRÜSÜ HASTALIĞI

19 Eylül 2019 Perşembe

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Ebola virüsü hastalığının (EVH) bulaş yoğunluğu, geçen hafta görülen 40 vakaya kıyasla bu hafta 11-17 Eylül 2019 tarihleri arasında bildirilen 57 doğrulanmış vakayla biraz artmıştır.

 

Hastalık Salgını Haberi: Güncelleme

19 Eylül 2019  

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Ebola virüsü hastalığının (EVH)  bulaş yoğunluğu, geçen hafta görülen 40 vakaya kıyasla bu hafta 11-17 Eylül 2019 tarihleri arasında bildirilen 57 doğrulanmış vakayla biraz artmıştır. Geçtiğimiz hafta yaşanan yerel, küçük asayiş olayları, Mambasa ve Komanda Sağlık Bölgelerinde güvenli ve temkinli defin (SDB) ve aşılama faaliyetleri de dahil olmak üzere salgın yanıtını etkilemiştir.

Ayrıca, 14-17 Eylül tarihleri arasında Mandima Sağlık Bölgesi'nde Lwemba'da büyük bir asayiş olayı yaşanmıştır. Olay, yerel bir sağlık çalışanının EVH'den ölümüne verilen bir topluluk tepkisi olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu durumla ilgili olarak meydana gelen şiddet olayları nedeniyle, bir sonraki duyuruya kadar bölgedeki tüm faaliyetler askıya alınmıştır. Bunun sahadaki yanıt faaliyetleri üzerinde ciddi bir etkisi vardır ve bu sorunlu alandaki yeni EVH vakalarının raporlanmasında açıklara veya gecikmelere yol açabilir. Genel olarak, bu olaylar, EVH iletimi olan alanlarda ve şu anda etkilenmeyebilecek yüksek riskli alanlardaki yerel toplulukların sürekli ve proaktif katılımını ve duyarlı hale getirilmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır.

Son 21 gün boyunca (28 Ağustos – 17 Eylül 2019 tarihleri arasında) çoğunluğu Kalunguta (% 21, = 30),  Mambasa (% 21, n = 30) ve Mandima (% 19, n = 27) sağlık bölgelerinden olmak üzere 14  sağlık bölgesinden toplam 145 doğrulanmış vaka bildirilmiştir (Tablo 1, Şekil 2). Son 21 gündeki 14 vakayla, Beni Sağlık Bölgesinden gelen vakalarda nispi bir düşüş yaşanmıştır. Masereka ve Lolwa Sağlık Bölgeleri, 21 gün boyunca doğrulanmış yeni bir EVH vakası olmadan geçirerek hastalıktan temizlenmiştir.

17 Eylül 2019 tarihi itibariyle, 2.103 kişinin öldüğü (genel vaka ölüm oranı %67), 3.034 doğrulanmış ve 111 olası vaka olmak üzere toplam 3.145 EVH vakası bildirilmiştir. Doğrulanmış ve olası vakaların % 56'sını (1.760) kadın, % 29'unu (898) 18 yaşından küçük çocuklardan ve % 5’ini (159) sağlık çalışanları oluşmaktadır.

Mevcut Stratejik Yanıt Planının 1. Aşamasının, tüm ortaklar için Temmuz 2019 dönemine ilişkin tahmini tahmini finansman ihtiyacı, DSÖ için 120-140 milyon ABD Doları da dahil olmak üzere 287 milyon ABD Dolarıdır. 19 Eylül 2019 tarihi itibariyle Dünya Sağlık Örgütü tarafından 60 milyon ABD Doları tahsil edilmiştir. Mevcut mevcut fonlar, finansman açığını Ekiml 2019’un sonuna kadar kapatacaktır. Aralık 2019'a kadar olan yanıtı finanse etmek için daha fazla kaynağa ihtiyaç vardır ve DSÖ cömertce destek olmaları için bağışçılara çağrıda bulunmaktadır.

Şekil 1:  17 Eylül 2019 tarihi itibariyle hastalık başlangıcı haftası ve sağlık bölgesine göre doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakalarıyla ilgili veriler

 

 

Şekil 2: 17 Eylül 2019 tarihi itibariyle sağlık bölgelerine göre bildirilen doğrulanmış ve olası Ebola Virüsü Hastalığı vakaları

 

Tablo 1: 17 Eylül 2019'da Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Kuzey Kivu ve Ituri illerinde sağlık bölgelerine göre hastalıktan etkilenen sağlık alanları ve doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakaları sayıları

 

 

Halk Sağlığı Yanıtı

 

Sağlık Bakanlığı, DSÖ ve ortakların halk sağlığı yanıtı eylemleri hakkında ayrıntılı bilgi için, DSÖ Afrika Bölge Ofisi tarafından yayınlanan son durum raporlarına bakınız:                

 

DSÖ Risk Değerlendirmesi

 

DSÖ, yanıta verilen desteğin gelişen koşullara adapte olmasını sağlamak için epidemiyolojik durumdaki ve salgın bağlamındaki değişiklikleri sürekli izlemektedir. Yapılan 5 Ağustos 2019 tarihli son değerlendirmeye göre Ulusal ve bölgesel risk seviyeleri çok yüksek olsa da, küresel risk seviyeleri düşüktür.

Salgın odak noktalarında devam eden değişiklikler, hastalık iletim dinamiğindeki heterojenlik ve asayiş olayları nedeniyle raporlamada şüpheli gecikmeler göz önüne alındığında, vaka sayılardaki marjinal değişikliklerin dikkatle yorumlanması gerekir. Bu faktörler, salgından etkilenen bölgelerden, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin diğer bölgelerine ve komşu ülkelere olan geçiş kontrolünün tam sağlanamadığı sınırlar boyunca yüksek nüfus hareketi oranları ile birleşince, hem  Demokratik Kongo Cumhuriyeti içinde hem de komşu ülkelere coğrafi yayılma riskini artırmaktadır. Bunun tersine, bazı komşu ülkelerdeki temel operasyonel teyakkuz ve hazırlık çalışmaları, vakaları hızlı bir şekilde tespit etme ve yerel yayılmayı azaltma kapasitesini artırmıştır. Bu çabaların artırılması ve sürdürülmesi gerekmektedir.

 

DSÖ Tavsiyesi

 

Dünya Sağlık Örgütü, halihazırda mevcut bilgilere dayanarak, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne seyahat ve ticaretle ilgili olarak herhangi bir kısıtlama getirilmesini tavsiye etmemektedir. Şu anda insanları Ebola virüsünden korumak için tescil edilmiş bir aşı bulunmamaktadır. Bu nedenle, Ebola aşısı sertifikalarıyla ilgili herhangi bir gereklilik, sınır ötesine geçişleri sınırlamak veya Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden ayrılan yolculara vize vermekle ilgili makul bir temel değildir. DSÖ, bu durumla ilgili olarak seyahat ve ticaret önlemlerini izlemeyi sürdürmektedir. Şu anda hiçbir ülke Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne yönelik her hangi bir seyahat kısıtlaması uygulamamıştır. Yolcular seyahat etmeden önce tıbbi tavsiyeler almalı ve iyi hijyen kurallarına uymalıdır. Konu hakkında Demokratik Kongo  Cumhuriyeti'ndeki Ebola Virüsü Hastalığı salgınına ilişkin DSÖ'nün uluslararası trafikle ilgili  önerilerinde daha fazla bilgiye ulaşılabilir:

 

 

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantılara bakınız:

 

DSÖ’nün Ebola Aşısı ile ilgili geçici tavsiyesi 

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Ebola Virüs Hastalığı Salgınına İlişkin Uluslararası Gezginler İçin Dünya Sağlık Örgütü Önerileri

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Ebola Virüsü Hastalığı İçin Komşu Ülkelerde Operasyonel Hazırlık Ve Teyakkuz

 

 

Etiketler: