DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ'NDE EBOLA VİRÜSÜ HASTALIĞI

31 Ekim 2019 Perşembe

Kuzey Kivu ve Ituri illerinde devam etmekte olan Ebola virüsü hastalığı (EVH) salgınında, bir önceki hafta bildirilen doğrulanmış 20 vakaya eşdeğer olarak geçtiğimiz hafta (23-29 Ekim) bildirilen 19 doğrulanmış vaka ile birlikte, geçen hafta yeni vaka sayısında bir dengelenme görülmüştür. Mabalako’da, toplam 7 yeni vaka bildirilmiş olup geriye kalan vakalarla ilgili inceleme devam etmektedir.

 

Hastalık Salgını Haberi: Güncelleme

31 Ekim 2019  

Kuzey Kivu ve Ituri illerinde devam etmekte olan Ebola virüsü hastalığı (EVH) salgınında, bir önceki hafta bildirilen doğrulanmış 20 vakaya eşdeğer olarak geçtiğimiz hafta (23-29 Ekim) bildirilen 19 doğrulanmış vaka ile birlikte, geçen hafta yeni vaka sayısında bir dengelenme görülmüştür.  Yeni teyit edilmiş vakaların çoğunluğu(% 63), buna son zamanlarda Mandima dışında tespit edilen ve Biakato'dan seyahat eden kişilerden 3 vaka da dahil olmak üzere, Mandima Sağlık Bölgesi’nde yer alan Biakato Maden Sağlığı Alanındaki bulaşma zincirlerine geri dönmektedir.

İlerleyen yerel virüs geçişi, vakaların tespit edilmeden ve tedaviye kabul edilmeden önce ziyaret ettikleri aile / sosyal ağlar veya sağlık merkezlerinde sınırlı sayıda kasaba ve köyde gözlenmiştir. Mabalako’da, ikisi Biakato’yla bağlantılı, ikisi yerel aile temaslısı, ve ikisi de hastaneyle ilgili olası hastalığa maruziyeti akla getiren,  yerel sağlık tesisleri içinde bildirilen temaslı olmak üzere, toplam 7 yeni vaka rapor edilmiş olup geriye kalan vakalarla ilgili inceleme devam etmektedir. Mambasa Sağlık Bölgesi'nde geniş bir vaka kümesiyle bağlantılı yeni bir vaka bildirilmiştir. Butembo'da, 21 günü aşkın bir zamandır vaka görülmemekle birlikte, bu hafta iki vaka rapor edilmiştir. Her ikisi de hastalığa muhtemelen maruz kaldıkları Kalunguta Sağlık Bölgesi sakinleridir. Şimdiye kadar, Butembo'da ileriye dönük bir iletim kanıtı bulunmamakta; Bununla birlikte, bu olaylar önceden temizlenmiş sağlık bölgelerinde hastalığın yeniden görülme ve yeniden canlanma risklerinin yüksek olduğunu göstermektedir.

Son 21 gün boyunca (9 - 29 Ekim arasında), İturi ve North Kivu illerindeki aktif 7 sağlık bölgesinden toplam 59 onaylanmış vaka rapor edilmiş olup (Tablo 1, Şekil 2),  5 onaylanmış vakadan  4'ü dört sağlık bölgesinden rapor edilmiştir: Mandima (% 49) %, n = 29), Mabalako (% 20, n = 12)  ve Mambasa (% 10, n = 6).      29 Ekim 2019 tarihi itibariyle, 2.182 kişinin öldüğü (genel vaka ölüm oranı %67), 3.152 doğrulanmış ve 117 olası vaka olmak üzere toplam 3.269 EVH vakası bildirilmiştir. Doğrulanmış ve olası vakaların % 56'sını (1.841) kadınlar, % 28'ini (926) 18 yaşından küçük çocuklar ve % 5’ini (163) sağlık çalışanları oluşturmaktadır.

Şekil 1:  29 Ekim 2019 tarihi itibariyle hastalık başlangıcı haftası ve sağlık bölgesine göre doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakalarıyla ilgili veriler

 

Şekil 2: 29 Ekim 2019 tarihi itibariyle sağlık bölgelerine göre bildirilen doğrulanmış ve olası Ebola Virüsü Hastalığı vakaları

 

 

Tablo 1: 29 Ekim 2019'da Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Kuzey Kivu ve Ituri illerinde sağlık bölgelerine göre hastalıktan etkilenen sağlık alanları ve doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakaları sayıları

 

 

 

 

 

Halk Sağlığı Yanıtı

 

Sağlık Bakanlığı, DSÖ ve ortakların halk sağlığı yanıtı eylemleri hakkında ayrıntılı bilgi için, DSÖ Afrika Bölge Ofisi tarafından yayınlanan son durum raporlarına bakınız:

                                     

 

DSÖ Risk Değerlendirmesi

 

DSÖ, yanıta verilen desteğin gelişen koşullara adapte olmasını sağlamak için epidemiyolojik durumdaki ve salgın bağlamındaki değişiklikleri sürekli izlemektedir. Yapılan 8 Ekim 2019 tarihli son değerlendirmeye göre ulusal ve bölgesel risk seviyeleri çok yüksek olsa da, küresel risk seviyeleri düşüktür.

Gözlemlenen göreceli olarak küçük vaka insidansı cesaret verici olsa da, durum etkilenen topluluklardaki erişim ve güvenlik düzeyine büyük ölçüde bağlı kaldığından, dikkatle yorumlanmalıdır. Vaka oranındaki düşüşle eş zamanlı olarak, hastalıkla ilgili sorunlu bölgelerin, kentsel ortamlardan daha yoğun bir coğrafi alanda,  daha kırsal ve ulaşılması zor topluluklara doğru geçişi söz konusudur. Bu alanlar, son derece değişken bir güvenlik durumu da dahil olmak üzere yanıtlara ek zorluklar getirmektedir; bazı uzak bölgelere girme zorluğu; güvensizlik ve yanlış anlamalara yol açan topluluğun harekete geçirilmesindeki gecikmeler ve potansiyel vakaların olduğundan daha az bildirilmesi. Bu tür ortamlarda, sağlık hizmetine ulaşmak için veya başka nedenlerden dolayı, hastalıkla ilgili sorunlu bölgelerin dışına çıkan vakalarla salgının yeniden yayılım riskleri gibi, yeniden canlanma riskleri de çok yüksektir. Bu riskler, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve komşu ülkelerdeki uluslararası ortaklardan oluşan bir konsorsiyumun desteğiyle yapılan önemli yanıt ve hazırlık çalışmaları ile azaltılmaya çalışılmaktadır.

 

DSÖ Tavsiyesi

 

Dünya Sağlık Örgütü, halihazırda mevcut bilgilere dayanarak, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne seyahat ve ticaretle ilgili olarak herhangi bir kısıtlama getirilmesini tavsiye etmemektedir. Şu anda insanları Ebola virüsünden korumak için tescil edilmiş bir aşı bulunmamaktadır. Bu nedenle, Ebola aşısı sertifikalarıyla ilgili herhangi bir gereklilik, sınır ötesine geçişleri sınırlamak veya Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden ayrılan yolculara vize vermekle ilgili makul bir temel değildir. DSÖ, bu durumla ilgili olarak seyahat ve ticaret önlemlerini izlemeyi sürdürmektedir. Şu anda hiçbir ülke Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne yönelik her hangi bir seyahat kısıtlaması uygulamamıştır. Yolcular seyahat etmeden önce tıbbi tavsiyeler almalı ve iyi hijyen kurallarına uymalıdır. Konu hakkında Demokratik Kongo  Cumhuriyeti'ndeki Ebola Virüsü Hastalığı salgınına ilişkin DSÖ'nün uluslararası trafikle ilgili  önerilerinde daha fazla bilgiye ulaşılabilir.

 

 

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantılara bakınız:

 

 

Etiketler: