DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ'NDE EBOLA VİRÜSÜ HASTALIĞI

14 Kasım 2019 Perşembe

Geçtiğimiz hafta (6 - 12 Kasım), Kuzey Kivu ve Ituri illerinde devam etmekte olan Ebola virüsü hastalığı (EVH) salgınında teyit edilmiş 6 vaka bildirilmiştir. 6 vakanın hepsi Beni ve Mabalako Sağlık Bölgelerinde virüsün yerel iletiminden kaynaklanmıştır. Geçtiğimiz hafta, Kalunguta Sağlık Bölgesi, doğrulanmış hiçbir EVH vakası görülmeden 21 günün tamamlandığını ve Katwa Sağlık Bölgesi, doğrulanmış yeni bir vaka görülmeden 42 günün tamamlandığını ve bölgenin temizlendiğini duyurmuştur.

Hastalık Salgını Haberi: Güncelleme

14 Kasım 2019  

 

Geçtiğimiz hafta (6-12 Kasım), Kuzey Kivu ve Ituri illerinde devam etmekte olan Ebola virüsü hastalığı (EVH) salgınında teyit edilmiş 6 vaka bildirilmiştir. 6 vakanın hepsi Beni ve Mabalako Sağlık Bölgelerinde virüsün yerel iletiminden kaynaklanmıştır ve tamamı teyit edilmiş bir vakanın bilinen temaslılarıdır. Tüm vakalar, Mandima Sağlık Bölgesi'nde yer alan Biakato Maden Sağlık Alanındaki daha önceki hastalık iletim zincirleriyle ilişkilendirilmiş olup bu sağlık alanından 4 Kasım'dan bu yana herhangi bir vaka bildirilmemiştir.

Geçtiğimiz hafta, Kalunguta Sağlık Bölgesi, doğrulanmış hiçbir EVH vakası görülmeden 21 günün tamamlandığını ve Katwa Sağlık Bölgesi, doğrulanmış yeni bir vaka görülmeden 42 günün tamamlandığını ve bölgenin temizlendiğini duyurmuştur. Vaka sayısı giderek azalırken, diğer vaka göstergelerinin cesaret verici olduğu görülmektedir. Semptom başlangıcından önceki vakalar arasında kayıtlı temaslıların oranı zamanla artmakta ve son 7 gün içinde % 100'e (6/6) ulaşmaktadır. Doğrulanmış vakalar arasındaki topluluk ölümleri oranındaki eğilimlerde de iyileşme söz konusudur. Önceki 3 haftalık dönemde (9-29 Ekim) vakaların % 28'ini (17/61) ve tüm salgın boyunca vakaların % 33'ünü topluluk ölümleri oluştururken, son 3 haftada, vakaların % 12'sini (3/34) topluluk ölümleri oluşturmaktadır. Canlı EVH hastalarının,  semptomların başlangıcından itibaren izole edilmek üzere sağlık tesislerine kabulüne kadar daha kısa bir gecikme de bildirilmiştir. 24 Ağustos ve 1 Ekim 2019 arasında, gecikme ortalaması 4,1 gün iken, 2 Ekim - 12 Kasım 2019 arasındaki 3,2 gün olarak gerçekleşmiştir.

Bununla birlikte, son vakaların Mabalako Sağlık Bölgesi'ne kaymasıyla ilgili endişeler devam etmektedir. Son 21 günde (23 Ekim - 12 Kasım), Kuzey Kivu ve Ituri illerindeki 5 aktif sağlık bölgesinden (Şekil 2, Tablo 1) 40 vaka bildirilmiş olup bu vakaların çoğunun bildirildiği 3 sağlık bölgesi şunlardır: Mabalako (% 40, n = 16), Mandima (% 33, n = 13) ve Beni (% 20, n = 8). Mabalako Sağlık Bölgesi'ndeki Bingo ve Ngoyo Sağlık Alanlarında devam eden hastalığın yerel iletimi zorludur çünkü güvenlik sorunları bu alanlarda erişim ve müdahale güçlüklerine neden olmuştur.

12 Kasım 2019 tarihi itibariyle, 2.193 kişinin öldüğü (genel vaka ölüm oranı %67), 3.173 doğrulanmış ve 118 olası vaka olmak üzere toplam 3.291 EVH vakası bildirilmiştir. Doğrulanmış ve olası vakaların % 56'sı (1.856) kadın, % 28'i (930) 18 yaşından küçük çocuklar ve % 5’i (163) sağlık çalışanlarından oluşmaktadır.

Bu hafta Dünya Sağlık Örgütü bir Ebola aşısını ilk kez ön yeterliliğini onaylamıştır. Merck (ABD ve Kanada dışında MSD olarak bilinir) tarafından üretilen enjekte edilebilir Ebola aşısı Ervebo, DSÖ'nün kalite, güvenlik ve etkinlik standartlarını karşılamış olup şu anda risk altındaki ülkeler için Birleşmiş Milletler ajansları ve Aşı İttifakı Gavi tarafından tedarik edilebilmektedir. Bu kararın aşı mevcudiyeti veya mevcut dozların Demokratik Kongo  Cumhuriyeti'nde nasıl kullanıldığı üzerinde hemen bir etkisi olmayacaktır. Ancak gelecekte daha fazla aşının hazır bulunmasına doğru bir adım olacaktır.

Şekil 1:  12 Kasım 2019 tarihi itibariyle hastalık başlangıcı haftası ve sağlık bölgesine göre doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakalarıyla ilgili veriler

 

 

Şekil 2: 12 Kasım 2019 tarihi itibariyle sağlık bölgelerine göre bildirilen doğrulanmış ve olası Ebola Virüsü Hastalığı vakaları

Tablo 1: 12 Kasım 2019'da Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Kuzey Kivu ve Ituri illerinde sağlık bölgelerine göre hastalıktan etkilenen sağlık alanları ve doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vaka sayıları

 

Halk Sağlığı Yanıtı

 

Sağlık Bakanlığı, DSÖ ve ortakların halk sağlığı yanıtı eylemleri hakkında ayrıntılı bilgi için, DSÖ Afrika Bölge Ofisi tarafından yayınlanan son durum raporlarına bakınız:

                                     

 

DSÖ Risk Değerlendirmesi

 

DSÖ, yanıta verilen desteğin gelişen koşullara adapte olmasını sağlamak için epidemiyolojik durumdaki ve salgın bağlamındaki değişiklikleri sürekli izlemektedir. Yapılan 8 Ekim 2019 tarihli son değerlendirmeye göre Ulusal ve bölgesel risk seviyeleri çok yüksek olsa da, küresel risk seviyeleri düşüktür.

Gözlemlenen göreceli olarak küçük vaka insidansı cesaret verici olsa da, durum etkilenen topluluklardaki erişim ve güvenlik düzeyine büyük ölçüde bağlı kaldığından, dikkatle yorumlanmalıdır. Vaka oranındaki düşüşle eş zamanlı olarak, hastalıkla ilgili sorunlu bölgelerin, kentsel ortamlardan daha yoğun bir coğrafi alanda  daha kırsal ve ulaşılması zor topluluklara doğru geçişi söz konusu olmuştur. Bu alanlar, son derece değişken bir güvenlik durumu da dahil olmak üzere yanıtlara ek zorluklar getirmektedir;

Bazı uzak bölgelere girme zorluğu, 

Güvensizlik ve yanlış anlamalara yol açan toplumun harekete geçirilmesindeki gecikmeler, 

Potansiyel vakaların olduğundan daha az bildirilmesi.

Bu tür ortamlarda, sağlık hizmetine ulaşmak için veya başka nedenlerden dolayı, hastalıkla ilgili sorunlu bölgelerin dışına çıkan vakalarla salgının yeniden yayılım riskleri gibi, yeniden canlanma riskleri de çok yüksektir. Bu riskler, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve komşu ülkelerdeki uluslararası ortaklardan oluşan bir konsorsiyumun desteğiyle yapılan önemli yanıt ve hazırlık çalışmaları ile azaltılmaya çalışılmaktadır.

 

DSÖ Tavsiyesi

 

Dünya Sağlık Örgütü, halihazırda mevcut bilgilere dayanarak, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne seyahat ve ticaretle ilgili olarak herhangi bir kısıtlama getirilmesini tavsiye etmemektedir. Şu anda insanları Ebola virüsünden korumak için tescil edilmiş bir aşı bulunmamaktadır. Bu nedenle, Ebola aşısı sertifikalarıyla ilgili herhangi bir gereklilik, sınır ötesine geçişleri sınırlamak veya Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden ayrılan yolculara vize vermekle ilgili makul bir temel değildir. DSÖ, bu durumla ilgili olarak seyahat ve ticaret önlemlerini izlemeyi sürdürmektedir. Şu anda hiçbir ülke Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne yönelik her hangi bir seyahat kısıtlaması uygulamamıştır. Yolcular seyahat etmeden önce tıbbi tavsiyeler almalı ve iyi hijyen kurallarına uymalıdır. Konu hakkında Demokratik Kongo  Cumhuriyeti'ndeki Ebola Virüsü Hastalığı salgınına ilişkin DSÖ'nün uluslararası trafikle ilgili  önerilerinde daha fazla bilgiye ulaşılabilir:

 

 

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantılara bakınız:

 

DSÖ’nün Ebola Aşısı ile ilgili geçici tavsiyesi 

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Ebola Virüs Hastalığı Salgınına İlişkin Uluslararası Gezginler İçin Dünya Sağlık Örgütü Önerileri

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Ebola Virüsü Hastalığı İçin Komşu Ülkelerde Operasyonel Hazırlık Ve Teyakkuz

 

Etiketler: