TAYLAND’DA YENİ KORONAVİRÜS

14 Ocak 2020 Salı

Tayland Halk Sağlığı Bakanlığı 13 Ocak 2020'de, Çin'in Hubei Eyaleti'nde yer alan Wuhan'dan importe laboratuvarca doğrulanmış ilk yeni koronavirüs (2019-nCoV)   vakasını bildirmiştir.

Hastalık Salgını Haberi

14 Ocak 2020

 

Tayland Halk Sağlığı Bakanlığı (HSB) 13 Ocak 2020'de, Çin'in Hubei Eyaleti'nde yer alan Wuhan'dan importe laboratuvarca doğrulanmış ilk yeni koronavirüs (2019-nCoV)   vakasını bildirmiştir.

Vaka,  Çin'in Hubei Eyaletinde yer alan Wuhan Şehrinde yaşayan 61 yaşında Çinli bir kadındır. Söz konusu vakada 5 Ocak 2020'de titreme, boğaz ağrısı ve baş ağrısı ile seyreden ateş görülmüştür. Vaka 8 Ocak 2020'de, Wuhan Şehrinden 5 aile üyesinin yer aldığı 16 kişilik bir tur grubuyla birlikte Tayland'a aktarmasız uçuşla gelmiştir. Ateşli hastalığı olan gezgin aynı gün Tayland Suvarnabhumi Havalimanı'nda (BKK) termal gözetim ile tespit edilmiş ve aynı gün hastaneye kaldırılmıştır. Vakanın ateşinin ölçülmesi ve yapılan ilk değerlendirmeden sonra ileri araştırma ve tedavi için hastaneye nakledilmiştir.

Hastanın hastalığa tam maruziyet geçmişi araştırılmaktadır. 5 Ocak 2020'de hastalık başlamadan önce Wuhan'da yerel bir sebze ve meyve pazarını düzenli ziyaret öyküsünün olduğunu bildirilmiştir ancak vakaların çoğunun tespit edildiği Huanan Güney Çin Deniz Ürünleri Pazarını ziyaret ettiğini bildirilmemiştir. 12 Ocak 2020'de numunelerde Ters Transkriptaz-Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PCR) ile koronavirüsler için yapılan testlerin sonucu pozitif çıkmıştır. Gelişen Enfeksiyon Hastalıkları Sağlık Bilimleri Merkezi, Tayland Kızılhaç Derneği (EID-TRC) ve Tayland Ulusal Sağlık Enstitüsü (Tayland NIH) tarafından yapılan genomik sıralama analizi, Çin'in Wuhan şehrinde izole edilen hastanın yeni koronavirüs ( 2019-nCoV) ile enfekte olduğunu doğrulamıştır (daha fazla bilgi için lütfen 12 Ocak 2020'de yayınlanan Hastalık Salgın Haberlerine bakınız: https://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/HaberDetayi/2201).

Bu haber yazıldığı esnada hasta hastanede olup sağlık durumu stabildir.

Halk sağlığı yanıtı

Tayland Halk Sağlığı Bakanlığı , 3 Ocak 2020'de Suvarnabhumi Havaalanı, Don Mueang, Phuket ve Chiang Mai havaalanlarında Wuhan kentinden gelen yolcuları taramak için önlemler almış ve kamu ve özel hastanelerde gelişmiş sürveyans faaliyetlerini etkinleştirmiştir. Vakanın 5 Ocak 2019'da tanımlanmasından bu yana, Tayland sağlık yetkilileri aşağıdaki önlemleri almıştır:

  • Suvarnabhumi Havaalanı'ndaki bir termal tarama ile ateş görülen 8 gezgin tespit edilmiştir. Söz konusu gezginler izole edilmiş ve ilgli testler yapılmış olup bunların hiçbirinde 2019-nCov enfeksiyonuna rastlanılmamıştır.
  • Toplam 182 temaslı tespit edilmiş olup bunlar izlenmektedir. Temaslılar, aynı tur grubunun hem üyeleri heb de arkadaşlarıdır.Sadece bir temaslıda solunum semptomları gelişmiş ve Solunum Sinsityal Virüsü (RSV) için yapılan boğaz swabının PCR testi sonucu pozitif çıkmıştır.
  • Risk iletişimi rehberi kamuoyu ile paylaşılmış olup Çin'deki etkilenen bölgeden ilgili semptomlarla geri dönen insanlar için Hastalık Kontrolü Departmanı tarafından bir danışma hattı kurulmuştur.

 Tayland Halk Sağlığı Bakanlığı uluslararası standartta tanı ve tıbbi bakım imkanlarına sahiptir ve potansiyel yanıt önlemleri için DSÖ ve ilgili departmanlarla yakın koordinasyon içerisindedir.

DSÖ risk değerlendirmesi

Bu, Çin'in Wuhan kentinden importe olunan ilk yeni koronavirüs vakasıdır. Wuhan şehrinde vakalarla ilgili 31 Aralık 2019 tarihli ilk rapordan bu yana, 41 vakada 2019-nCoV enfeksiyonu ön tanısı konulmuş olup bunlardan birinde altta yatan ciddi tıbbi rahatsızlıkları görülmüş ve söz konusu vaka ölmüştür (daha fazla bilgi için lütfen 12 Ocak 2020 tarihli Hastalık Salgını Haberlerine bakınız).

 

Gezginin, diğer vakaların çoğunun ilişkili olduğu pazarı ziyaret etmediğini bildirmediğinden, araştırmaların enfeksiyonun kaynağını belirlemeye çalışmaya devam etmesi hayati önem taşımaktadır. Çin, bugüne kadar sağlık çalışanları arasında veya vakaların temaslılarında herhangi bir enfeksiyon vakası rapor etmemiştir. Mevcut bilgilere dayanarak, insandan insana bulaşmanın açık bir kanıtı yoktur.Çin'de 3 Ocak 2020'den bu yana başka vaka tespit edilmemiştir.

 

İnsandan insana bulaşma, bulaşma yolları, hastalığa maruziyetle ilgili ortak kaynakları ve tespit edilmeyen asemptomatik veya hafif semptomatik vakaların varlığını belirlemek için ek araştırmalara ihtiyaç vardır. İnsanlar arasındaki potansiyel bulaşıcılığı tam olarak anlamak için mevcut tüm bilgileri gözden geçirmek çok önemlidir.

DSÖ Önerisi

Sağlık otoriteleri, seyahat sağlık klinikleri, seyahat acenteleri, nakliyat şirketleri ve giriş noktalarında genel akut solunum yolu enfeksiyonu riskini azaltmak için yolculara bilgi sağlamak için seyahat, ulaşım ve turizm sektörleriyle çalışmalıdır.

DSÖ yeni koronavirüsler için geçici rehberi yayımlamıştır.

DSÖ, şu anda bu durumla ilgili mevcut olan bilgilere dayanarak Tayland'a yönelik herhangi bir seyahat veya ticaret kısıtlaması getirilmesini önermemektedir.

Yeni koronavirüs hakkında daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki linklere bakınız:

Etiketler: