DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ'NDE EBOLA VİRÜSÜ HASTALIĞI

19 Mart 2020 Perşembe

17 Şubat 2020'den bu yana Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde devam etmekte olan salgında yeni bir Ebola virüsü hastalığı (EVH) vakası bildirilmemiştir.

 

Hastalık Salgını Haberi: Güncelleme

19 Mart 2020 

17 Şubat 2020'den bu yana Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde devam etmekte olan salgında yeni bir Ebola virüsü hastalığı (EVH) vakası bildirilmemiştir. Bununla birlikte, hala EVH'nin yeniden ortaya çıkma riski bulunduğundan, DSÖ'nün EVH salgınının sona erdiğini bildirmek için önerilen kriterler de belirtildiği üzere, salgın bildiriminin sonuna kadar ve sonrasında gözetim ve yanıt operasyonlarının sürdürülmesi kritik önem taşımaktadır. Ne yazık ki, yanıt, alevlenmelerin gecikmeli olarak algılanmasına ve kontrolüne neden olabilecek artan sınırlamalarla karşı karşıyadır.

Bu sınırlamalar arasında finansman açığı, süregelen asayiş sorunu ve bazı alanlara erişim eksikliği ve diğer yerel ve küresel acil durumlarda sınırlı personel ve kaynaklar bulunmaktadır.

Aralık 2019'dan bu yana DSÖ tarafından Ebola yanıtı için herhangi bir fon alınmamıştır. Yanıt ekiplerinin Mayıs 2020'nin başına kadar uygun operasyon seviyelerini koruyabilecek kapasiteye sahip olmalarını sağlamak için acil 20 milyon dolarlık bir nakit enjeksiyonu gerekmektedir. Yeni kaynak alınamazsa, DSÖ, salgının sona ermesinden önce, Ebola yanıtıyla ilgili fonların tükenme riskiyle karşı karşıya kalacaktır. 

Devam eden yanıt faaliyetleri arasında yeni uyarı vakalarının araştırılması ve doğrulanması, şüpheli vakaların uygun şekilde tespit edilmesi ve hızlı teşhisi (tespit edilmeye devam edilmektedir), hayatta kalanların çok disiplinli bir program aracılığıyla desteklenmesi ve stratejik olarak geçiş faaliyetleri yer almaktadır. 9-15 Mart tarihleri arasında 32.000'den fazla uyarı bildirilmiş ve araştırılmıştır.

Bu uyarılardan  2.550'si şüpheli vakalar olarak doğrulanmış ve EVH olup olmadıklarının belirlenebilmesi için özel bakım ve laboratuvar testleri gerektirmiştir. Aynı dönemde, şüpheli canlı vakalardan 1.565 kan örneği, toplum ölümlerinden 405 swab ve yeniden test edilen hastalardan 790 numune dahil olmak üzere  toplam 2.760 numunenin testleri yapılmıştır.

17 Mart 2020 itibariyle, 29 sağlık bölgesinden (Tablo 1) toplam 3.444 EVH vakası bildirilmiş olup  bunlara 3.310 doğrulanmış, 134 olası vaka ve 2.264 ölüm vakası (toplam vaka ölüm oranı% 66) dahildir. Toplam doğrulanmış ve olası vakaların % 56'sı (n = 1.931) kadın, % 28'i (n = 975) 18 yaşından küçük çocuklar ve % 5'i (n = 171) sağlık çalışanıdır.

Şekil 1:  17 Mart 2020 tarihi itibariyle hastalık başlangıcı haftası ve sağlık bölgesine göre doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakalarıyla ilgili veriler

https://www.who.int/csr/don/figure1_20200319.JPG

Tablo 1: 17 Mart 2020 'de Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Kuzey Kivu ve Ituri illerinde sağlık bölgelerine göre hastalıktan etkilenen sağlık alanları ve doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakaları

https://www.who.int/csr/don/table1_20200319.JPG

 

Halk Sağlığı Yanıtı

 

Sağlık Bakanlığı, DSÖ ve ortakların halk sağlığı yanıtı eylemleri hakkında ayrıntılı bilgi için, DSÖ Afrika Bölge Ofisi tarafından yayınlanan son durum raporlarına bakınız: 

 

DSÖ Risk Değerlendirmesi

 

DSÖ, yanıta verilen desteğin gelişen koşullara uyarlanmasını sağlamak için salgının epidemiyolojik durumu ve salgının bağlamındaki değişiklikleri sürekli olarak izlemektedir. Yapılan son değerlendirmeye göre, ulusal ve bölgesel risk seviyelerinin yüksek, küresel risk seviyelerinin ise düşük olduğu sonucuna varılmıştır.

 

DSÖ Tavsiyesi

 

Dünya Sağlık Örgütü, hali hazırda mevcut bilgilere dayanarak, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne seyahat ve ticaretle ilgili olarak herhangi bir kısıtlama getirilmesini tavsiye etmemektedir. Bu nedenle, Ebola aşısı sertifikalarıyla ilgili herhangi bir gereklilik, sınır ötesine geçişleri sınırlamak veya Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden ayrılan yolculara vize vermekle ilgili makul bir temel değildir. DSÖ, bu durumla ilgili olarak seyahat ve ticaret önlemlerini izlemeyi sürdürmektedir. Şu anda hiçbir ülke Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne yönelik her hangi bir seyahat kısıtlaması uygulamamıştır. Yolcular seyahat etmeden önce tıbbi tavsiyeler almalı ve iyi hijyen kurallarına uymalıdır. Konu hakkında Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Ebola Virüsü Hastalığı salgınına ilişkin DSÖ'nün uluslararası trafikle ilgili önerilerinde daha fazla bilgiye ulaşılabilir:

 

  • https://www.who.int/ith/who-recommendations-for-international-travel-19july2019/en/

 

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantılara bakınız:

 

Etiketler: