CEZAYİR

CEZAYİR
Başkent Cezayir
Nüfus 39.500.000
Konum Kuzey Afrika
İklim Kuzeyinde Akdeniz iklimi, güneyindeki Sahra bölgesinde çöl iklimi hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Cezayir’de yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Cezayir’de kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Cezayir’de köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

  • Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde  bulunacak(kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.
  • Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).
  • Cezayir’e uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki ücra bölgelere taşınacak olan kişiler.
  • Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2020):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren 1 yaşın üzerindeki yolculardan  sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir. 

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.                             

Sıtma (2020): Ülke, 2019 da DSÖ tarafından sıtmadan arındırılmış olarak sertifikalandırılmıştır.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Ülkede sağlık ve hijyen koşulları  standartların çok altındadır. 

Hastaneler

Hastaneler, gerek personel, gerek donanım açısından Türkiye’ye nazaran kalitesiz hizmet vermektedir. Acil durumlar dışında hastanelere başvurulmamasında ve doğum dahil olmak üzere, önemli müdahale ve tedaviler için Türkiye’ye gidilmesinde yarar bulunmaktadır.

Tedavi ve Yatak ÜcretleriAskeri hastane, tedavi masraflarını Avro cinsinden faturalandırmaktadır. Özel kliniklerde küçük çaplı ameliyatların ücreti 500 Avro civarındadır. Özel doktorların muayene ücreti yaklaşık 10 Avro'dur.

Sağlık Sigortası ve PrimlerCezayir vatandaşları için sağlık hizmeti ücretsiz olarak sunulmaktadır. Yabancılar için özel sağlık sigortası yoktur.

İçme Suyu Temin Koşulları

Cezayir üretimi kaliteli şişe suları bulunmaktadır. Altı şişelik bir kasa 1,5-2 Dolar civarındadır. Musluk suyunu içmek tavsiye edilmemektedir.

İlaç Temin KoşullarıStandart ilaçların yerel üretimi bulunmakla beraber ilaçların büyük bir bölümü yurtdışından ithal edilmektedir. Bunlar uygun fiyatlara satın alınabilmektedir. Çok özel durumlar dışında ilaç bulmakta sıkıntı çekilmemektedir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2020 Salı