ANDORRA

ANDORRA
Başkent Andorra la Vella
Konum Batı Avrupa
İklim Karasal iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak (MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık aşısı:Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

COVID-19 aşısı:Seyahat etmeden önce COVID-19 için aşılarınızın tam olduğuna emin olun.

Hepatit A aşısı: Hepatit A salgınları tüm dünyada ve  bazen de riskin düşük olduğu ülkelerde  oluşabilmektedir. Andorra’da,  kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşının size gerekli olup olmadığını doktorunuza danışmanız önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Andorra’da  yarasalarda bulunabilir. Ancak köpeklerde bulunmamaktadır ve  seyahat edenlerin çoğu için önemli bir risk oluşturmaz.  Aşı  sadece aşağıdaki gruplara önerilir:

  • Yarasalar tarafından ısırılma riski bulunan ücra dış mekanlarda bulunacak (macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteler için)  gezginler,
  • Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak kişiler ( vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Sarıhumma aşısı (2021):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan sarıhumma aşı sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Hastaneler

Andorra’da 1 adet hastane ve 249 adet doktorun yanısıra 20’nin üstünde özel ve 10 adet devlete bağlı sağlık merkezi bulunmaktadır

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Andorra’da çalışan vatandaşların ayakta tedavi masraflarının %75, hastane masraflarının %90’ı devlet tarafından karşılanmakla birlikte iş kazalarında bu oran %100’dür. Özel hastane ve kliniklerde ise tedavi ve yatak ücretleri yüksektir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Andorra sağlık sistemi Fransız sağlık sistemiyle benzerlik göstermektedir. Andorra sağlık sisteminde çalışan vatandaşların ve ailelerinin sosyal sağlık hizmetleri maaş oranlı bir prim karşılığında devlet tarafından karşılanmaktadır. Öte yandan özel sağlık sigortası olanağı da mevcuttur.

İçme Suyu Temin Koşulları

Herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.

İlaç Temin Koşulları

Herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

 

Son Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2021 Cumartesi