ANTİGUA ve BARBUDA

ANTİGUA ve BARBUDA
Başkent St. John's
Nüfus 90.000
Konum Karayipler
İklim Tropikal deniz iklimi hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır. 

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Antigua ve Barbuda’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Antigua ve Barbuda’da  kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı, tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde, küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Antigua ve Barbuda’da  yarasalarda bulunabilir. Ancak köpeklerde bulunmamaktadır ve birçok ziyaretçi için önemli bir risk oluşturmaz. Aşı  sadece aşağıdaki gruplara önerilir:

  • Yarasalar tarafından ısırılma riski bulunan ücra dış mekanlarda bulunacak (macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteler için)  gezginler,
  • Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak kişiler ( vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Sarıhumma aşısı (2017):

Uluslararası Aşı Sertifikası : Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen 1 yaşın üzerindeki yolculardan  sarıhumma aşı sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Özel ve devlet hastaneleri mevcut olmakla birlikte, sağlık hizmetleri pahalıdır. Acil durumlarda 999 veya 911 numaraları aranarak ambulans çağrılabilmektedir. Bazı özel klinikler seyahat sağlık sigortalarını, ödeme aracı olarak kabul etmemektedirler.

Hastaneler

Mount St. John’s Medical Center (eski Holberton hastanesi) www.msjmc.org/

Adelin Medical Centre

Belmont Clinic https://belmontclinic.com/

İçme Suyu Temin Koşulları

Çeşme suyu aşırı klorludur. Çeşme suyu kullanımı genellikle tavsiye edilmemekte, pet şişe su kullanımı önerilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

Özel eczanelerden hemen hemen bütün ilaçlar temin edilebilmektedir.

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi