AZERBAYCAN

AZERBAYCAN
Başkent Bakü
Nüfus 9.705.000
Konum Kuzey Asya
İklim Orta ve doğu kesiminde kurak bir astropik iklim hüküm sürer.Yükseklik arttıkça karasal iklim ve tundra iklimine de rastlanmaktadır.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Hepatit A aşısı: Azerbaycan’da  yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz,  Azerbaycan’da   köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde  bulunacak  (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (veterinerler, vahşi yaşam profesyonelleri  ve araştırmacılar gibi).

·  Azerbaycan’a uzun yolculuk yapacak veya bu ülkeye taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan sarıhumma aşı sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Sıtma (2019): Sınırlı Sıtma tehlikesi (özellikle P. vivax’a bağlı olarak) Haziran ile Ekim arasında ovalık alanlarda, özellikle de Kura ve Aras nehirleri arasındaki bölgede görülür.
Başkent Bakü’de Sıtma tehlikesi yoktur. 2013 yılında yerel olarak Sıtma vakası rapor edilmemiştir.
İlaç kullanmayı gerektirecek seviyede risk yoktur. Sadece sivrisinek ısırıklarından korunmak  önerilir.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

Hastaneler

Devlet hastanelerinin (Merkezi Klinika, Merkezi Gümrük Hastanesi) yanısıra, son zamanlarda özel hastaneler de açılmştır. Türkiye'de eğitim görmüş çok sayıda doktor mevcuttur. Bununla birlikte, istenen ilaçların temininde sıkıntı yaşanabilmektedir. Komplike tedavi ve operasyonlar için Türkiye'deki sağlık kuruluşlarını tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Muayene ücretleri 30-50 ABD Doları, Tomografi 150-200 ABD Doları, Anjiyo 600-700 ABD Doları civarındadır. Tek kişilik oda yatak ücreti 300-400 ABD Dolarıdır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Azerbaycan'da doldurulan suların hijyen standartlarını ne ölçüde karşıladığı konusunda tereddütler bulunmaktadır. Ülkemizden ithal edilen suların piyasadan temin edilmesi mümkündür. Ancak, yerli suların beş katı fiyatına satılmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

İlaç temininde zaman zaman sıkıntılar yaşanabilmektedir. Piyasada sahte ilaç satılıyor olması ve bulunamayan ilaçlar yerine, aynı terkibe sahip olan fakat daha düşük kalitedeki ilaçların temin edilebilmesi yaşanan en büyük sıkıntılardandır. Ülkemizden ilaç ithal ederek satan eczaneler vardır. Ancak, bu eczanelerde ilaçlar oldukça yüksek fiyatlara satılmaktadır.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2019 Pazartesi

}