BELÇİKA

BELÇİKA
Başkent Brüksel
Nüfus 11.267.910
Konum Batı Avrupa
İklim Ilıman okyanusal iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Hepatit A salgınları tüm dünyada ve  bazan da riskin düşük olduğu ülkelerde  oluşabilmektedir. Belçika’da,  kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşının size gerekli olup olmadığını doktorunuza danışmanız önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Belçika’da  yarasalarda bulunabilir. Ancak köpeklerde bulunmamaktadır ve birçok ziyaretçi için önemli  bir risk teşkil etmez. Aşı sadece aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Yarasalar tarafından ısırılma riski bulunan ücra dış mekanlarda bulunacak (macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteler için)  gezginler,

·  Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak kişiler ( vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Sarıhumma aşısı (2018):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan sarıhumma  aşı sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Sağlık sektöründe  ileri teknikler kullanılmaktadır. 112 acil sağlık hizmet hattıdır.

Hastaneler

Hastanelerin % 67'sini özel hastaneler teşkil etmektedir. 1000 hastaya yaklaşık 4 doktor düşmekte olup, sözkonusu oran OECD ortalamasının üstündedir.

Clinique Saint-Luc, Adres: 10 Avenue Hippocrate 1200 Brüksel, Tel: 02 764 37 03, İnternet sayfası: www.Saintluc.be

Hôpital Delta, Adres: Boulevard du Triomphe 201, 1160 Auderghem, Brussels, Tel: 02 434 81 11, İnternet sayfası: https://chirec.be/en/

Institut Jules Bordet, Adres: Boulevard de Waterloo 121 1000 Brüksel, Tel: 02 541 31 11, İnternet sayfası: www.bordet.be

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Tedavi ücretleri pratisyen hekim için 25 Euro’dan başlamakta, doktorun uzmanlık durumuna göre 150-200 Euro’ya kadar yükselmektedir. Özel hastane yatak ücretleri sigortalı olup olmama durumuna göre önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Sosyal güvencesi olmayanlar bakımından bu hizmetler oldukça pahalıdır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Çeşitli özel sağlık sigortaları tercih edilebilir.  Devlet sigortalara üye sayısına göre katkıda bulunmaktadır. Tedavi masraflarının dörtte ikisi veya üçü sigortadan karşılanabilmektedir.

 İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyu içilebilmekte, ancak şişe suyu da marketlerden satın alma veya eve teslim usulüyle temin edilebilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

İlaçların büyük bir kısmı reçete ile alınabilmektedir. İlaç temininde herhangi bir sıkıntı ile karşılaşılmamaktadır. Bazı ilaç ve aşılar ülkemizdekilerden farklı olup, bunların muadilleri kullanılabilmektedir.

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020 Pazartesi