BULGARİSTAN

BULGARİSTAN
Başkent Sofya
Nüfus 7.037.935
Konum Avrupa
İklim Kışlar ılıman, soğuk ve nemli, yazlar sıcak ve kuru geçer.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Bulgaristan’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle  Hepatit A  bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Bulgaristan’da  köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir, ancak birçok gezgin için önemli bir risk teşkil etmez. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

· Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak(kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

·  Bulgaristan’a uzun yolculuk yapacak veya bu ülkede ücra yerlere taşınacak kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşı sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Bulgaristan’da sağlık koşulları orta düzeyde olmakla beraber AB’nin desteklediği yatırımlar ile sağlık hizmet alanı daha da gelişmektedir.

Acil sağlık hizmet hattı: 112

Hastaneler

Ulusal İstatistik Enstitüsü verilerine göre Bulgaristan’da 48.308 yatak kapasiteli 342 Hastane, 986 yatak kapasiteli 1.886 Poliklinik ve 3.132 yataklı 145 Sağlık Ocağı bulunmaktadır. Sofya'da ülkemiz Acıbadem grubu tarafından satın alınan Acıbadem (eski adıyla TOKUDA) özel hastanesi ile yeniden yapılandırılan Lozenetz Hastanesi, Askeri Hastane'de yabancı dil bilen doktorlara muayene ve tedavi olunabilmektedir. Pirogov Acil Yardım Hastanesi her koşulda hasta kabul etmektedir. Sofya’da özel hastanelerin dışındaki hastanelerin genel durumu iyi değildir. Gerektiğinde doktorlar telefonla eve de çağırılabilirler.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Bulgaristan'da hastaneler ile bazı özel hastaneler tedavi edilen hastadan ücret olarak 50-100 Leva arasında muayene ücreti ödenmesini talep etmektedir. Tek yataklı oda ücretleri 100 Leva'dan başlamaktadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Sağlık Sigortası Brüt maaşın  %8'i üzerinden hesaplanmakta olup bu yüzdenin %4.8'i işveren, kalan % 3.2'si çalışan tarafından karşılanmaktadır(Not: Bulgaristan’da asgari ücret brüt 460 levadır). Özel sağlık sigortası yaptırma imkanı bulunmaktadır. Prim ve ödemeler kişinin tercihine göre değişmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Ülkenin genelinde musluk suyu içilebilmekte olup, doğal kaynak suları da geniş ürün yelpazesiyle mevcuttur. Şehir şebeke suyunun temiz olduğu söylenmekle birlikte, ambalajlı su tercih edilebilmektedir. Marketlerden ve su dağıtım firmalarından damacanayla su temin etme imkanı vardır.

İlaç Temin Koşulları

Genel olarak ilaç temininde sorun yaşanmamaktadır.

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi