BURKİNA FASO

BURKİNA FASO
Başkent Ouagadougou
Nüfus 18.500.000
Konum Batı Afrika
İklim Genel itibariyle kurak bir iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Burkina Faso’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Burkina Faso’da  kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Meningokok menenjiti aşısı: Burkina Faso Sahra-altı Afrikası “menenjit kuşağı”na dahildir. Eğer ülkeyi hastalığın en sık görüldüğü kurak sezonda (Aralık-Haziran ayları arası) ziyaret edecekseniz aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Burkina Faso’da  köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

  • Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde  bulunacak  (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.
  • Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam profesyonelleri  ve araştırmacılar gibi).
  • Burkina Faso’ya uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler.
  • Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2020):

Ülkeye giriş gerekliliği:  9 aylık ve  üzerindeki tüm yolcular için sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası gerekmektedir. 

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Var.

Sıtma (2020): Sıtma tehlikesi yaygın olarak P. falciparum'a bağlı  yıl boyunca tüm ülkede mevcuttur.

P. falciparum kaynaklı sıtma riski olan bölgeler ziyaret edilecekse sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce  başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra  1 hafta  devam edilir ya da

Doksisiklin  100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

 

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Hastaneler

Burkina Faso Hastaneleri ( Vagadugu'da yeni açılan Blaise Compaoré Hastanesi haricinde) bakımsız, doktor ve tıbbi malzeme bakımından yetersiz hastanelerdir. Buna karşılık ülkede uzman doktor ve teknik alt yapı bakımından iyi seviyede olan klinikler bulunmaktadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Hastanelerde özel oda yatak ücreti 10 000 CFA, 8 kişilik odaların ücreti ise 200 CFA'dır. Hastanelere göre daha donanımlı ve uzman doktor bulunduran özel klinik ve hastanelerde bu rakam 3000 CFA'ya kadar çıkabilmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Burkina Faso'da devlet tarafından uygulanan bir sağlık sigortası sistemi bulunmamaktadır. Hükümet 2015 yılı sonunda memurları, 2017 yılında özel sektör çalışanlarını ve 2019 yılında ise tüm halkı kapsayan bir sağlık sigortası projesi üzerinde çalışmaktadır. Bununla birlikte, çok sayıda özel sağlık sigortası şirketi ülkede faaliyet göstermektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Burkina Faso'da içme suyu ihtiyacı marketlerden temin edilebilen damacana ve şişe sularla karşılanmaktadır. Kuyu suyu ile doldurulan damacanalar yerine  1,5 litrelik pet şişelerde satılan kaynak sularının tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Şehir şebekesi suyunun içme suyu olarak kullanılması sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

Genellikle jenerik ilaç kullanılmakla birlikte, eczanelerden hemen hemen her ilacı temin etmek mümkündür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2020 Salı