BELİZE

BELİZE
Başkent Belmopan
Nüfus 347.369
Konum Orta Amerika
İklim Tropikal iklime sahiptir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Belize’de yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Belize’de  kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Belize’de  köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

· Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak(kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları  ve araştırmacılar gibi).

·  Belize’ye uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki ücra bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2020):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen 1 yaşın üzerindeki tüm yolculardan ve sarıhumma bulaşma riski olan bir ülkenin havalimanından transit geçen yolculardan sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istenir. 

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Sıtma (2020): Baskın olarak P. Vivax kaynaklı sıtma riski Stan Creek’in bazı bölgelerinde vardır ve diğer yerlerde yok denecek kadar azdır. İlaç kullanmayı gerektirecek seviyede risk yoktur. Sadece sivrisinek ısırıklarından korunmak  önerilir.

Diğer ülke gerekliliği (2016) :  Çocuk felci vakalarının doğrulandığı ülkelere seyahat eden, çocuk felci endemik ülkelerden gelen tüm gezginlerin  yanısıra Belize vatandaşları veya Belize'de yaşayan kişilerin çocuk felci aşısı olduklarını belgelemeleri zorunludur.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

HastanelerBelize’de ülke genelinde devlet hastaneleri ve doktorlar mevcut olmasına rağmen, sağlık konusunda geri kalmış olduğu söylenebilir. Göz, kalp ve damar cerrahisi, beyin cerrahisi, omurga ve iç hastalıkları konusunda oldukça zayıf  bir ülkedir. Belize’ye seyahat etmeden önce ciddi rahatsızlıkları bulunan insanların, seyahat öncesi sağlık durumlarını kontrol ettirmiş olmaları önem arzetmektedir.

Belize’de yetişmiş ve ciddi eğitim almış doktor sayısı çok azdır. Hastanelerin genel olarak çok teçhizatlı ya da tam teşekküllü olmaması nedeniyle sadece doktor maharetine dayalı bir medikal destek sunulmaktadır. Belize seyahati düşünülüyorsa, önceden uluslararası bir sağlık sigortası yaptırılması faydalı olacaktır. 

Belize’de tam teşekküllü özel hastane yoktur. Birçok özel hastane gece çalışmamaktadır. MEDICAL HOSPITAL ve UNIVERSAL HOSPITAL isimli iki özel hastane başkentte bulunmakla beraber,  tam teşekküllü olmadığından  ciddi hayati risk taşıyan hastalarını en yakında bulunan Meksika yahut Guatemala gibi ülkelere transfer etmektedir. Bununla birlikte, adıgeçen hastanelerde ufak çaplı operasyonlar ve küçük rahatsızlıklar sorunsuz tedavi edilebilmektedir.

Tedavi ve Yatak ÜcretleriDevlet hastanelerinde ücretsiz tedavi imkanı bulunmakla birlikte, özel hastanelerin acil birimlerinde  bir gecelik fiyat yaklaşık 1.000 Dolar tutarını bulabilmekte, yapılacak en küçük operasyon ortalama 3.000 Dolar‘dan başlamaktadır. Bu sebeple, sağlık hizmetleri özel sektörde oldukça pahalıdır.

Sağlık Sigortası ve Primler

SAGICOR INSURANCE firması dışında ülkede sağlık sigortası kapsamında hizmet veren iyi bir kuruluş yoktur. Ancak, Türkiye‘deki sağlık anlaşmanızın uluslararası yapılması ve seyahat sigortası imkanı sunması, yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçecektir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyu içilmemektedir. Temiz içme suyu satan farklı birçok özel şirket bulunmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

Belize’de her ilacın temini mümkün değildir. Ancak Meksika ve Guatemala’ya yakınlığı sebebiyle,  acil durumlarda ilaç temini sağlanabilmektedir. Bu gibi durumlarda dışarıdan ilaç getirtildiğine sık sık rastlanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir  hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2020 Salı