BOLİVYA

BOLİVYA
Başkent La Paz
Nüfus 10.631.000
Konum Tropikal Güney Amerika
İklim Genellikle tropik ve karasal iklime rastlanır.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Bolivya’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Bolivya’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir.  Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Bolivya’da  köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde  bulunacak(kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları  ve araştırmacılar gibi).

·  Bolivya’ya uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki ücra bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2018):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen 1 yaşın üzerindeki yolculardan sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Var.

And dağlarının doğusunda 2300 metrenin altında bulunan yükseklikteki, aşağıda yer alan bölgelere seyahat eden 9 aylık ve üzeri yolculara sarıhumma aşısı tavsiye edilir:

Beni, Pando ve Santa Cruz bölgelerinin tamamı, Chuquisaca, Cochabamba, La Paz ve Tarija bölgelerinin haritada belirlenmiş yerleri.

Güzergahları 2300 metreden yüksek ve yukarıda isimleri belirtilmemiş bölgelerle sınırlı olan bunlara La Paz ve Sucre kentleri dahil, yolcular için Sarıhumma aşısı tavsiye edilmez.

Sıtma (2018): Sıtma riski hemen hemen sadece P. vivax'a bağlı olarak (% 99.9) yıl boyunca tüm ülkede 2500 m'nin altında mevcuttur. Sıtma riski Beni ve Pando'nun kuzey bölümlerinde, özellikle Riberalta, Guayaramerín ve Sena bölgelerinde en yüksektir.

Sıtma riski için sivrisinekler karşı önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet  günde  1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce  başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta  devam edilir ya da

Doksisiklin  100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir) kullanılabilir.

Alternatif olarak, sıtma enfeksiyonu riski düşük kırsal bölgelere seyahat edenler için, sivrisinek ısırığı önlemleri yardımcı acil tedavi ile kombine edilebilir.

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

 

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Genel sağlık verileri açısından bölgede Haiti'den sonra ikinci en kritik ülke durumundadır. Anne ve çoçuk sağlığı, engelliler ve 65 yaş üzeri yaşlılar için sağlık projelerinin yanısıra genel sağlık reformu projesi de halen sürdürülmekle birlikte ağır ilerlemektedir.

Hastaneler

Kamuya ait hastane ve klinikler doktor, sağlık personeli, araç ve tıbbi donanım açısından yetersiz kalmakta, uzun kuyruklar görülmektedir.
Özel sağlık kurumları donanım ve sağlık personeli açısından yeterli olmakla birlikte tedavi ücretleri oldukça pahalıdır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Büyük şehirlerin haricinde içme suyu temininde sıkıntılar yaşanabilmektedir. La Paz ve Santa Cruz gibi şehirlerde şebeke suyunun haricinde ambalajlanmış su temini de mümkündür.

İlaç Temin Koşulları

Büyük şehirlerde modern eczanelerden ilaç temininde herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten  döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi