BOSNA ve HERSEK

BOSNA ve HERSEK
Başkent Saraybosna
Nüfus 3.791.662
Konum Avrupa
İklim Karasal iklim görülür.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Bosna ve Hersek’te yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Bosna ve Hersek’te  köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir, ancak birçok gezgin için önemli bir risk teşkil etmez. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

· Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak(kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

·  Bosna ve Hersek’e uzun yolculuk yapacak veya bu ülkede ücra yerlere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2017):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşı sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler

Acil Servis (Hitna Pomoç): Tel  No:124

Koşevo Hastanesi : Bolnicka 25 Tel  No: (+387) 33-297-000  Saraybosna’daki en büyük hastanedir. VIP Kliniğinden randevu alındığı takdirde hastane İngilizce konuşan bir tercüman sağlamaktadır. Pasaport ibrazı gerekmektedir.

Abdullah Nakkaş Devlet Hastanesi: Kranjceviceva 12, Tel No: (+387) 33-285-100  Acil servisi bulunmamakla beraber, şehirdeki en iyi hastane olarak bilinmektedir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Devlet hastanelerinde yabancılar için muayene ücreti 15-20 Avro civarındadır. Özel doktor muayenesi ise 30-50 Avro civarındadır. Hastanelerde günlük yatak ücreti rahatsızlığın türüne ve ihtiyaç halinde ameliyatın biçimine göre 80 ile 170 Avro arasında değişmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Kendi vatandaşları için sağlık sigortası uygulaması vardır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyu içilebilmekle birlikte, cam ve plastik şişelerde de içme suyu satılmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

Eczaneler donanımlı olup ilaç temininde genellikle sorunla karşılaşılmamaktadır.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi