BREZİLYA

BREZİLYA
Başkent Brazilya (Federal Bölge)
Nüfus 203.429.773
Konum Tropikal Güney Amerika
İklim Tropik bir iklim mevcuttur.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Brezilya’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Brezilya’da  kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Brezilya’da  köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir, ancak birçok gezgin için önemli bir risk teşkil etmez. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

· Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak(kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

·  Brezilya’ya uzun yolculuk yapacak veya bu ülkede ücra yerlere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2020):

Ülkeye giriş gerekliliği: Ülke girişi için herhangi bir yolcudan  sarıhumma aşı sertifikası istenmemektedir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi:  Var.

Sarıhumma aşısı Acre, Amapá, Amazonas, Federal Bölge (Brasília başkenti dahil), Goiás, Maranhão, Mato Grosso, Mato Grosso do Sul, Minas Gerais, Pará, Rondônia, Roraima ve  Tocantins eyaletler ile Bahia, Paraná, Piauí, Rio Grande do Sul, Santa Catarina ve  São Paulo eyaletlerinin belirlenmiş bölgelerine giden 9 ay ve üzeri yolcular için tavsiye edilir. Iguacu Şelalelerini ziyaret edeceklere de sarıhumma aşısı yaptırmaları tavsiye olunur.

Yolculuk güzergahları, Fortaleza ve Recife  Paulo şehirleri dahil yukarıda  belirtilmemiş yerlerle sınırlı olan yolcular için aşı önerilmemektedir.

Sıtma (2020):

Sıtma riski  % 88.8’ü P. vivax,  % 10.6'sı P. falciparum ve % 0.5'i karma enfeksiyon olarak ) Amazon bölgesinin 9 eyaletinde 900 metrenin altındaki çoğunlukla ormanlık olan bölgelerde bulunmaktadır (Acre, Amapá, Amazonas, Maranhão, Mato Grosso (kuzey kesimi), Pará (Belém şehri hariç), Rondônia, Roraima ve Tocantins (batı kesimi)).

Sıtmanın yayılım yoğunluğu ve  bulaşma sıklığı yerleşim bölgelerine göre değişebilmektedir: Vahşi ormanlarda bulunan maden bölgelerinde, tarımsal yerleşim bölgelerinde, yöreye özel bölgelerde ve Cruzeiro do Sul, Manaus and Pôrto Velho gibi şehirlerin bazı kenar semtlerinde sıtma bulaşma riski yüksektir. Sıtma ayrıca Boa Vista, Macapá, Maraba, Rio Branco ve Santarém gibi büyük şehirlerin periferinde de meydana gelmektedir. Amazon idare bölgesi dışında kalan eyaletlerde, sıtma yayılım riski önemsiz seviyededir yada mevcut değildir. Ancak São Paulo, Minas Gerais, Rio de Janeiro ve Espirito Santo Eyaletlerinin Atlantik ormanı alanlarında rezidüel P.Vivax yayılımı mevcuttur. Brezilya’da sıtmanın epidemiyolojik durumuna ilişkin detaylı bilgiye www.saude.gov.br/malaria adresinden ulaşılabilir.

Sıtma riski olan bölgeler ziyaret edilecekse sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet  günde  1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce  başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra  1 hafta  devam edilir ya da

Doksisiklin  100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Alternatif olarak, sıtma enfeksiyonu riski düşük kırsal bölgelere seyahat edenler için, sivrisinek ısırığı önlemleri yardımcı acil tedavi ile kombine edilebilir.

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkede dang humması salgını vardır.  Dang humması, sivrisinekler tarafından yayıldığından,  bu ülkeye giden  gezginler,  sivrisinek ısırıklarından korunmak için  önlemler almalıdır.

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Yapılan araştırmalara göre Brezilya’da insanların genç ve ileri yaşlarda sağlık şikayetlerinin daha fazla olduğu  gözlemlenmiştir.

Hastaneler

Brezilya’daki yaklaşık 6000 hastaneden 24'ü aldıkları Joint Commission International (JCI) ödülleriyle öne çıkmaktadır. Bu hastaneler şunlardır:
Hospital 9th July (SP) Hospital Albert Einstein (SP)
Oswaldo Cruz German Hospital (SP)
Alvorada Hospital (SP)
Clinics Hospital of Porto Alegre – HCPA (RS)
Copa D’Or Hospital (RJ)
Heart Hospital - HCor (SP)
St. Anthony Children's Hospital (RS)
Itapecirica da Serra General Hospital - HGIS (SP)
Sabará Children’s Hospital (SP)
National Institute of Traumatology and Orthopedics Jamil Haddad - Into (RJ)
National Cancer Institute - INCA (RJ)
Mother of God Hospital (RS)
St. Joseph Memorial Hospital (PE)
Hospital Windmills (RS)
Hospital Paulistano (SP)
Samaritan Hospital (SP)
Saint Joana Hospital (PE)
Saint Paula Hospital (SP)
Hospital São Camilo - Pompeii Unit (SP)
St. Joseph Hospital (SP)
Saint Vicent de Paul Hospital (RJ)
Syrian-Lebanese Hospital (SP)
TotalCor Hospital (SP)

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Özel hastanede gecelik kalış 1500-1600 Real civarındadır. 

Sağlık Sigortası ve Primler

Brezilya'da 38.7 milyon kişinin (nüfusun %24.5'i) sağlık sigortası olduğu tahmin edilmektedir. 29 milyon kişi özel sağlık sigortası yaptırırken 9.7 milyon kişinin kamuda istihdamdan kaynaklı sağlık sigortaları mevcuttur. Gelir dağılımına göre sağlık sigortaları primleri aylık 30 ile 100 Brezilya Real'i arasında değişmektedir.

İlaç Temin Koşulları

Federal Hükümet vatandaşlar arasında sık görülen hastalıkların ilaçlarına erişimini genişletmek için “Popular Pharmacy Program of Brazil “ programını hayata geçirmiştir. Program, “Here People’s Pharmacy” isimli kendi özel eczaneler ağına sahiptir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten  döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2020 Cuma