BAHREYN

BAHREYN
Başkent Manama
Nüfus 1.234.600
Konum Ortadoğu
İklim Sıcak ve kurak iklim şartları etkilidir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Bahreyn’de yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Bahreyn’de  kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde, küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Bahreyn’de  köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir, ancak birçok gezgin için önemli bir risk teşkil etmez. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde  bulunacak (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

·  Bahreyn’e uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki ücra bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2018):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen 9 aylık ve  üzerindeki tüm yolculardan ve sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren yolculardan sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istenir . 

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin bazı bölgelerinde yeni koronovirüs (COVID-19) vakaları görülmüştür (Bilgi için tıklayınız)

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler

Bahreyn'de devlete ait hastanelerin yanı sıra, pek çok özel klinik ve hastane mevcuttur.
Hastaneler:
-King Hamad University Hospital, İngilizce konuşan personelle ve hekimlerle hizmet vermekte olan devlet hastanesidir. Acil bölümüne hastaları ücretsiz kabul etmektedir.
- Royal Bahrain Hospital, İngilizce konuşan personelle ve hekimlerle hizmet vermektedir.
-Al Amal Hospital, İngilizce konuşan personelle ve hekimlerle hizmet vermektedir.
-Al Hilal Hospital, İngilizce konuşan personelle ve hekimlerle hizmet vermektedir.
-Al Kindi Specialised Hospital, İngilizce konuşan personelle ve hekimlerle hizmet vermektedir.
-American Mission Hospital, İngilizce konuşan personelle ve hekimlerle hizmet vermektedir.
-Awali Hospital, İngilizce konuşan personelle ve hekimlerle hizmet vermektedir.
-Bahrain Specialist Hospital, İngilizce konuşan personelle ve hekimlerle hizmet vermektedir.
-German Orthopedic Hospital, İngilizce konuşan personelle ve hekimlerle hizmet vermektedir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Devlet hastanelerinde muayene ve tedavi ücreti düşüktür. Ancak, muayene için uzun süre sırada beklemek gerekmektedir. Özel kliniklerdeki muayene, tedavi, ameliyat ve yatak ücretleri oldukça yüksektir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Bahreyn'de çalışan bir yabancı ülke vatandaşının Bahreyn Sosyal Sigorta Kurumu'na ödemesi gereken işçi sigorta primi, aylık ücretinin %1'i olarak belirlenmiştir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Şehir şebekesine bağlı musluk suyu içme suyu olarak kullanılamamaktadır. Marketlerden uygun fiyatla şişe suyu temin etmek mümkündür. Ayrıca, evlere damacana su servisi yapan firmalar da mevcuttur.

İlaç Temin Koşulları

Şehrin belli bölgelerindeki bazı eczaneler geceleri ve hafta sonlarında açıktır.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi