BEYAZ RUSYA

BEYAZ RUSYA
Başkent Minsk
Nüfus 9.494.000
Konum Doğu Avrupa
İklim Kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise serin ve nemli geçmektedir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Beyaz Rusya’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Beyaz Rusya’da  köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir, ancak birçok gezgin için önemli bir risk teşkil etmez. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

· Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak(kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

·  Beyaz Rusya’ya  uzun yolculuk yapacak veya bu ülkede ücra yerlere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2015):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan sarıhumma aşı sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi:  Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

 

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Belarus vatandaşları ve yabancı vatandaşlar sadece ikamet ettikleri bölgelerdeki devlet hastanesinde muayene ve tedavi olabilmektedirler. Ülkede 657 devlet hastanesi bulunmaktadır.

Hastaneler

Tıbbi müesseselerin çoğu devletin olup az sayıda özel hastane de mevcuttur. Minsk’in her mahallesi için ayrı bir poliklinik ve branşlara göre ayrılan hastaneler vardır. Polikliniklerde ilk muayene yapılır ve hastalar gerekli görüldüğü takdirde hastanelere sevk edilirler. Polikliniklerde sadece polikliniğin bulunduğu mahallede kayıtlı olan ve ikamet eden vatandaşlar muayene olabilir. Yabancılar  kural olarak bu poliklinikler tarafından kabul edilmezler. Yabancıların tedavi olacağı ayrı poliklinikler vardır. Bu polikliniklerde muayene paralıdır. Devlete ait tıbbi müesseselerdeki düzeyin düşüklüğü nedeniyle, özellikle muayene olmak için, yeni açılan özel hastanelere gitmek zorunda kalınmaktadır. Buralarda muayene ücretleri ülkemizdeki fiyatlar civarındadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri 

Belarus Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’na bağlı hastanede  bir günlük yatak ücreti 250 ABD Doları civarındadır. Göz muayenesi 20 ABD Doları, göze cerrahi olmayan müdahale 520 ABD Dolarıdır. Yabancılar için uygulanan tedavi fiyatları, muayene: 20-34 ABD Doları, Yatak ücreti: 40-52  ABD Doları, Yoğun bakım; 208  ABD Doları, Lüks oda ücreti; tek kişilik 38-70  ABD Doları, iki kişilik; 30-42  ABD Doları, Ameliyat; 518 $ - 4140  ABD Doları arası, Tahlil; patoloji: 100  ABD Doları, Kan: 24  ABD Doları, Hücre ve doku analizi: 208  ABD Doları, Ultrason: 50- 484  ABD Doları, Masaj: 16  ABD Doları, Işıklı fizik tedavi: 70 – 276  ABD Doları, Akapunktur: 25  ABD Doları.

Acil tedavi- Belarus vatandaşları ve sağlık sigortası bulunan yabancılardan  da ücret alınmamaktadır.

Devlet hastanelerinde en ucuz yatak ücreti 5 Euro'dan başlamaktadır. Özel hastanelerde  en ucuz yatak ücreti 50 Euro'dur.

Sağlık Sigortası ve Primler

Sağlık sigortası ve primleri: 1 gün: 2 Euro 1 ay: 31 Euro 1 yıl: 170 Euro . Belarus’a geçici olarak gelen vatandaşlarımızın sağlık sigortası yaptırmaları zorunlu kılınmıştır. Belarus Minsk Havaaalanında sağlık sigortası yaptırmak mümkündür.

İçme Suyu Temin Koşulları

İthal gıda maddeleri satan mağazalarda, ithal içme suları satılmaktadır ancak fiyatları yüksektir. Ayrıca, yerin 300 metre derinliğinden çıkartıldığı söylenen kaynak suları da gerek damacana ile evlere servis edilmekte, gerekse mağazalarda satılmaktadır. Ancak radyasyon tehlikesi sebebiyle genelde yabancı içme suları tercih edilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

Geçmiş yıllarda yaşanan ilaç sıkıntısı oldukça hafiflemiştir. Basit hastalıklar için gerekli ilaçlar genelde bulunabilmektedir. Belarus'ta  22 adet ilaç firması ve  1954 adet eczane bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi