BAHAMALAR

BAHAMALAR
Başkent Nassau
Nüfus 321.834
Konum Karayipler
İklim Yumuşak astropik iklime sahiptir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Bahamalar’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Bahamalar’da  kontamine  yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde, küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz,  Bahamalar’da  yarasalarda bulunabilir. Ancak köpeklerde bulunmamaktadır ve birçok ziyaretçi için önemli bir risk teşkil etmez. Aşı sadece aşağıdaki gruplara önerilir:

  • Yarasalar tarafından ısırılma riski bulunan ücra dış mekanlarda bulunacak (macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteler için)  gezginler,
  • Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak kişiler ( vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Sarıhumma aşısı (2020):

Ülkeye giriş gerekliliği:  Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden  gelen 1 yaşın üzerindeki yolculardan ve  sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin  havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren yolculardan sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir. 

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Ülkede genellikle Dengue, Chikungunya dışında çok ciddi hastalıklar ve salgınlar mevcut değildir. Sivrisinek yoluyla bulaşan "Dengue" hastalığı nedeniyle 2011 yılında yaklaşık 7000 vaka ile karşılaşılmıştır. Ülkede halen Dengue'den dolayı ölümler olmaktadır. Yine Karayip bölgesinde etkili olan "Chikungunya" vakaları Bahamalarda yaygındır.

Hastaneler

Başkent Nassau'da hastane imkanları iyi olmakla birlikte, diğer vilayetlerde hastane imkanları Nassau'ya göre kısıtlıdır. Önemli Hastaneleri:

100+ yatak kapasiteli , the Rand Memorial Hospital

400+ yatak kapasiteli , Princess Margaret Hospital

70+ yatak kapasiteli, Doctors Hospital.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Tedavi ücretleri özel hastanelerde yaklaşık 100 Dolar, devlet hastanelerinde 50-60 Dolar civarındadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Özel Sigortası basit plan ödemeleri genelde aylık 40 Dolar, kapsamlı plan ise aylık 200 Dolar civarındadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Çeşme suları tavsiye edilmemektedir. Genelde hazır sular tüketilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

Özel eczanelerden hemen hemen bütün ilaçlar temin edilebilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2020 Salı