BHUTAN

BHUTAN
Başkent Thimphu
Nüfus 725.296
Konum Güney Asya
İklim Güneyinde subtropikal, yüksek yerlerde kutup iklimi, ülkenin batısında ise muson iklimi hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Bhutan’da  yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Bhutan’da  kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Japon Ensefaliti Aşısı: Eğer seyahatiniz bir aydan fazla sürecek ise, Bhutan’ın neresine ve senenin hangi zamanında gittiğinize bağlı olarak bu aşı gerekebilir. Bir aydan kısa süre kalacak olsanız bile, kırsal alan ziyaretiniz olacaksa veya açık alanda çok zaman geçirecekseniz aşı düşünülmelidir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Bhutan’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

· Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak(kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

·  Bhutan’a  uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki ücra bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan sarıhumma aşı sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Sıtma (2019): Sıtma tehlikesi yıl boyunca ve özellikle ülkenin 7 bölgesinin bulunduğu güney kuşağında bulunmaktadır (Chhukka, Dagana, Jonkar, Pemagatshel, Samdrup, Samtse, Sarpang ve Zhemgang bölgeleri). Aşağıdaki 4 bölgede sıtma tehlikesi yoktur: Bumthang, Gasa, Paro ve Thimphu. Ülkenin diğer kesimlerinde mevsimsel sıtma tehlikesi yağmurlu yaz ayları boyunca mevcuttur.

P. falciparum kaynaklı sıtma riski olan bölgeler ziyaret edilecekse;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet günde   1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce  başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta  devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir) kullanılabilir.

Alternatif olarak, sıtma enfeksiyonu riski düşük kırsal bölgelere seyahat edenler için, sivrisinek ısırığı önlemleri yardımcı acil tedavi ile kombine edilebilir.

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Hastaneler

Hastanelerin hemen hemen tamamı devlete aittir. Ülkede 5’i başkent Thimphu’da olmak üzere toplam 31 adet hastane bulunmaktadır. Bunların yanısıra sağlık ocağı büyüklüğünde sağlık hizmeti sağlayan birimler de faaliyet göstermektedir. En gelişmiş imkanlara sahip hastane başkent Thimphu’da bulunan “ Jigme Dorji Wangchuk National Referral Hospital” dır.(Gongphel Lam, Thimphu, Butan, Telefon: +975-02-325245) 

2013 yılında ülkede ilk özel klinik açılmıştır. Bhutan'da sağlık alanında özel sektörün payının artırılması konusu son yıllarda yoğun bir şekilde tartışılmaktadır.

176 doktor, 556 hemşire ve 92 hemşire yardımcısı olmak üzere toplam 3756 kişi sağlık sektöründe istihdam edilmektedir. Ülkede yeterli sayıda özel hastane bulunmaması ve mevcut hastanelerde uzman sayısının yetersiz olması nedeniyle gelir seviyesi yüksek kişiler tedavi için Hindistan ve Tayland gibi ülkeleri tercih etmektedirler

Acil yardım hattı 112'dir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Ülkedeki hastanelerin tamamına yakınının kamuya ait olması nedeniyle sağlık hizmetleri ücretsizdir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Ülkede 1975 yılında kurulan ve %39,25'ine Hükümetin sahip olduğu Royal Insurance Corporation of Bhutan Limited ile özel teşebbüs Bhutan Insurance Limited adında iki adet sigorta şirketi bulunmaktadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Ülke su kaynakları bakımından zengindir. Bu nedenle içme suyu temininde sorun yaşanmamaktadır. Nüfusun % 83'ünün temiz içme suyuna ve %91'inin temel sanitasyona ulaşım imkanı vardır.

İlaç Temin Koşulları

Ülkede, küçük ölçekli de olsa  ilaç üretimi yapan tek firma Bhutan Pharmaceuticals Private Limited'dir. Bunun yanında ithal ilaç temin etme imkanı bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten  döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi