KAMBOÇYA

KAMBOÇYA
Başkent Phnom Penh
Konum Güneydoğu Asya
İklim Kamboçya iklimi Güney Asya iklimine benzerdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği,Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık aşısı:Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

COVID-19 aşısı:Seyahat etmeden önce COVID-19 için aşılarınızın tam olduğuna emin olun.

Hepatit A aşısı: Kamboçya’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı : Kamboçya’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Japon Ensefaliti Aşısı: Eğer seyahatiniz bir aydan fazla sürecek ise ve Kamboçya’nın bazı ücra bölgelerine gidecekseniz, senenin hangi zamanında gittiğinize bağlı olarak bu aşı gerekebilir. Bu ücra bölgelere daha kısa süreli bir seyahatiniz de olsa, açık alanda çok zaman geçirecekseniz aşı gerekebilir.

Kuduz aşısı: Kuduz genellikle köpeklerde bulunmakta olup diğer memelilerde de bulunabilir. Isırılma veya tırmalanma durumunda ülkede kuduz tedavi imkanı sınırlı olabilir veya hiç olmayabilir. Kuduz hayvanlarla karşılaşma olasılığı daha yüksek olan aşağıdaki gezginler için aşılama düşünülebilir:

  • Hayvanlar tarafından ısırılma veya tırmalanma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak kampçılar, macera gezginleri veya mağara kaşifleri,
  • Hayvan ve örnekleriyle ilgilenen veteriner hekimler, hayvan bakıcıları, saha biyologları veya laboratuvar çalışanları
  • Kırsal alanlara giden ziyaretçiler,
  • Hayvanlarla oynama eğiliminde olmaları, ısırıldıklarını ifade edememeleri ve baş- boyun ısırıklarının daha fazla olabilmesi nedeniyle, hayvanlar tarafından ısırılma veya tırmalanma olasılığı daha yüksek olan çocuklar için kuduz aşısı düşünülebilir.

Sarı Humma aşısı (2020):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren 1 yaş ve üzerindeki yolculardan Sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Sıtma (2020): P.falciparum ve P. Vivax kaynaklı Sıtma tehlikesi ülkenin ormanlık kırsal kesimi ve sahil kesimlerinde yıl boyunca mevcuttur. Phnom Penh bölgesi ve Tonle Sap (Siem Reap) bölgesine yakın bölgelerde Sıtma tehlikesi yoktur. Turistik bölge Angkor Wat'ta hastalık tehlikesi yok denecek kadar azdır. Batı Kamboçya'da ve ülkenin merkezine uzanan alanlarda artesunate, mefloquine, lumefantrine ve piperaquine karşı dirençli P. Falciparum rapor edilmiştir. Kamboçya’nın doğusunda Chloroquine’e karşı dirençli P.vivax rapor edilmiştir.

P. falciparum kaynaklı sıtma riski olan bölgeler ziyaret edilecekse;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Meflokin'e dirençli sıtma hastalığının görüldüğü  bölgeler ziyaret edilecekse;

Atovaquone/Proguanil tablet günde1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Ülkede, enfekte sivrisineğin ısırmasıyla bulaşan Dang Virüsü Hastalığı, yılın hemen her döneminde görülebilmekle beraber, özellikle Mayıs ve Kasım ayları arasında (yağışlı mevsim) artış gösterebilmektedir. Söz konusu hastalık son yıllarda, başkent Punom Pen de dahil olmak üzere ülkenin genelinde görülebilmektedir. Ani başlayan, en az 2-7 gün süren ateş, baş ağrısı, gözlerde ağrı, kas ağrısı, eklem ağrıları, döküntü ve kanama (burun kanaması, dişeti kanaması, cilt altı kanamaları) şikâyetlerinizin olması durumunda vakit kaybetmeksizin bir sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir.

Hastaneler

Kamboçya’da genel olarak sağlık hizmetleri gelişmemiş olup, hijyen koşulları da yeterli değildir. Öte yandan Punom Pen’de yabancıların başvurabilecekleri, hijyen koşulları iyi durumda olan klinikler ve özel hastaneler de bulunmaktadır. Ülkede yüksek standartlarda hizmet veren yaygın diş klinikleri bulunmaktadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Özel hastanelerin fiyatları yüksek olmakla birlikte, bir gecelik yatak ücreti tek kişilik odalarda 1000 ABD Doları civarındadır. Doktorların vizite ücretleri ise 50-100 ABD Doları arasında değişmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Sağlık sigortası uygulaması yaygın değildir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Çeşme suyu içime müsait değildir. Şişeyle veya damacanayla içme suyu uygun fiyatla satılmaktadır.

Sokak yemeklerim tüketimi; Güneydoğu Asya bölgesinde yer alan pekçok ülkedekine benzer şekilde, Kamboçya’da da sokak yemekleri kültürü oldukça yaygındır. Bununla birlikte, yeterli hijyen koşullarını taşımadığı takdirde, sokak yemeklerinin tüketilmemesi önerilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

İlaç temini konusunda zorlukla karşılaşılmamaktadır. Türkiye'de bulunan hemen her gruptan ilacı bulabilmek mümkündür. Diğer yandan ilaç fiyatları yüksek olup ilaç sahteciliği yaygındır. Bu nedenle bilinen eczane zincirlerinin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2021 Pazartesi