KAMERUN

KAMERUN
Başkent Yaounde
Nüfus 21.000.000
Konum Orta Afrika
İklim Ülke genel olarak tropikal iklimin etkisi altında bulunmaktadır.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Kamerun’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Kamerun’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Polio (Çocuk felci) aşısı: 

  ·  Eğer çocukken çocuk felcine karşı aşılanmış ama yetişkin olarak hiç çocuk felci aşısı hatırlatma dozu yaptırmadıysanız, bir hatırlatma dozu aşılanmalısınız. Yetişkinlerin hayatlarında sadece bir kere çocuk felci hatırlatma dozuna ihtiyacı vardır.

   ·  Eğer çocukken aşılarınız tamamlanmış değilse veya aşılama durumunuzu bilmiyorsanız, aşılanmanız hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekir

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Meningokok menenjiti aşısı: Kamerun Sahra altı Afrikası “menenjit kuşağı”na dahildir. Eğer Kamerun'u hastalığın en sık görüldüğü kurak sezonda (Aralık-Haziran ayları arası) ziyaret edecekseniz aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Kamerun’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi ) gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

·  Kamerun’a uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2020):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen, 1 yaş ve üzeri tüm  yolculardan  Sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Var. 

Sıtma (2020): Sıtma tehlikesi yaygın olarak P. falciparum'a bağlı olarak yıl boyunca tüm ülkede mevcuttur.

Ülkeyi ziyaret edenlerin sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere işlave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Hastaneler

Fransız Kliniği: Kliniğe ilk olarak kayıt olunması ve bu işlem için de yıllık 30.000 FCFA ödenmesi gerekmektedir. Uzman olmayan ancak Afrika tecrübesi bulunduğu ifade olunan doktorların muayene ücretleri olarak ayrıca 15.000 FCFA tahsil edilmektedir.

Golf Klinik: Kliniğe gidilerek muayene olunduğunda 25.000,- FCFA, doktor çağrılması halinde bu 50.000 FCFA alınmaktadır. Klinik acil durumlarda Kızılhaç’a ait bir ambulansı gönderebilmektedir.

Central Hospital: Hotel Hilton’a 800 metre uzaklıkta olup poliklinik hizmetleri vermekte, acil durumlarda ambulans sağlamaktadır. Yoğun bakım, kardiyoloji, üroloji, travmatoloji, beslenme, intaniye, göz ve onkoloji bölümleri vardır.

General Hospital: Başkentin en büyük hastanesidir. Central Hospital’daki bölümlere ilaveten pediatri, KBB, fizyoterapi, jinekoloji, nöroloji, ortopedi, diş sağlığı, dermatoloji, doğum ve nefroloji kısımları faaliyet göstermektedir. Ancak uzman doktor bulunması kolay olmamaktadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Ülkede sağlık hizmetleri çok geri seviyededir. Devlet hastanelerinde hijyen, teçhizat  yetersiz ve yetişmiş uzman doktor bulmak çok zordur. Bunun yanısıra genel olarak Fransız doktorların açmış oldukları özel poliklinikler tercih edilmekle birlikte, burada tedavi ücretleri 50 ile 100 Doları bulabilmekte, bu da her vatandaşın sağlık hizmetine tam ve etkin erişimini engellemektedir. Yatak ücretleri özel polikniklerde 100-200 Dolar arasında değişmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Ülkede sağlık sigortası sistemi bulunmamaktadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Kamerun'da evlere dağıtılan şebeke suyu içme suyu olarak kullanılmamaktadır. İçme suları marketlerden hazır olarak temin edilmelidir.

İlaç Temin Koşulları

Genelde Fransa’dan getirtilen ilaçların şehirdeki eczanelerden temin edilmesi mümkündür. Sürekli kullanılması zorunluluğu olan bir ilaç alınıyor ise, bunun Türkiye'den yeterli miktarda getirilmesi önem taşımaktadır. Bunun yanısıra, Çin kökenli ilaçların da ülkede son dönemde arttığı gözlenmektedir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2020 Cuma