İSVİÇRE

İSVİÇRE
Başkent Bern
Nüfus 8.238.000
Konum Batı Avrupa
İklim Yazları yağışlı ve serin, kışları yağışlı ve soğuktur.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Hepatit A aşısı: Hepatit A salgınları tüm dünyada ve  bazen de riskin düşük olduğu ülkelerde de oluşabilmektedir. İsviçre’de  kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşının size gerekli olup olmadığını doktorunuza danışmanız önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, İsviçre’de  yarasalarda bulunabilir. Ancak köpeklerde bulunmamaktadır ve birçok ziyaretçi için önemli bir risk teşkil etmez. Aşı  sadece aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Yarasalar tarafından ısırılma riski bulunan ücra dış mekanlarda bulunacak (macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteler için)  gezginler,

·  Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak kişiler ( vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Sarı Humma aşısı (2018): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma  aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

Dünyada yaşam standartlarının en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alan İsviçre'de sağlık ve hijyen koşulları iyi durumdadır. İkamet amaçlı İsviçre'ye gidenlerin, çocuklarının aşı tür ve tarihini içeren kayıt, defter ve karnelerini beraberlerinde getirmeleri icap etmekte, aksi halde İsviçreli hekimler, bazı aşıların yeniden ve İsviçre'ye geliş tarihi ertesinde programlanan devrelerde tatbiki zorunluluğunda ısrarlı davranmaktadırlar.

Hastaneler

İsviçre'deki tüm hastaneler son derece düzenli ve çok iyi donatılmıştır. Bern’de tam teşekküllü olarak tanımlanabilecek tek hastane konumundaki  İnsel Üniversite Hastanesi oldukça donanımlı ve kaliteli çocuk kliniğinin yanı sıra kalp gibi önemli hastalıklar için de öncelikle başvurulabilecek yapıdadır. Bern'de, özel hastanelerde çocuk acil kliniği bulunmamaktadır. Bu nedenle, acil çocuk hastalıklarında şehirdeki tek çocuk kliniğine gidilmekte, aciliyete bakılmak suretiyle, hastanın doktoru görebilmek için 3-4 saat beklemesi gerekebilmektedir. Kantonlara/semtlere göre, ezcaneler hafta içinde değişen günlerde tam veya yarım gün kapalı olabilmektedir. Doktorlar ile dişçiler genellikle perşembe günü tam veya yarım gün çalışmamaktadırlar.

Acil Hattı: 112

Ambulans Hattı: 144

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Tedavi ve yatak ücretleri son derece pahalıdır. Muayene ücretleri dakika/saat üzerinden hesaplanmakta; kısa ve rutin bir muayene ile basit bir kan tahlilinin maliyeti 300-500 İF arasında değişebilmektedir. Oda yatak ücretleri ise 500 - 1000 İF civarındadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

İsviçre'de sağlık sigortası uygulamasına gidildiği takdirde 18 yaşından küçükler için ayda yaklaşık 100 İF (hastalık, yarı özel hastane, kaza) prim ödenmesi icap etmektedir. Sigorta sözkonusu olmadığı durumlarda, örneğin bir çocuğun hastalığının tedavisinin 300-400 İF, röntgen filmi çekimi dahil tek bir diş dolgusunun 200 İF, bir dişin kanal tedavisinin 500 İF, geleneksel tahlil masrafları dahil bir iç hastalıkları uzmanı tarafından bir tedavinin ortalama 300 ila 500 İF dolayında harcama gerektirdiği belirtilebilir. Aynı muayene ve tedavilerin yine sigorta sözkonusu olmamak şartı ile, hastanelerde yaptırılması halinde ise bu giderler yarıya yakın azalabilmektedir. Ancak acil haller dışında hastahaneye gidebilmek için aile doktorundan sevk almak bazı hastanelerce şart koşulabilmektedir. Ameliyatlar, ameliyatın güçlüğü ve bakım süresine göre bir kaç bin İF'den, 20-30 bin İF'ne kadar değişebilmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

İsviçre'de sular çok temizdir ve musluklardan akan su rahatlıkla içilebilmektedir. Ancak suda yüksek oranda bulunan kalker / kireç nedeniyle  böbrek hastalarına tavsiye edilmemekte; bu kişilerin musluk suyunu filtreleyen cihazlar kullanmaları önerilmektedir. Bunun yanında, dünyaca bilinen firmaların ürettikleri içme suları da pet şişelerde marketlerde satılmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

İsviçre'de reçetesiz satılan ilaçlar Türkiye'dekinden çok daha azdır. Örneğin antibiyotikler reçetesiz satılmamaktadır. Bu itibarla, sürekli alınan ilaçlara ilişkin reçetelerin ve mümkünse ilacın terkibini içeren prospektüslerin getirilmesinde fayda vardır. İsviçre'de özellikle ABD patentli Türk ilaçlarının tam muadillerinin saptanmasında kimi zaman güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Ayrıca, diğer ülkelerde satılan ilaçları sipariş yoluyla eczaneden alabilmek mümkündür.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018 Çarşamba

}