ÇİN

ÇİN
Başkent Pekin (Beijing)
Nüfus 1.354.000.000
Konum Doğu Asya
İklim Ülke genelinde karasal muson iklimi hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Hepatit A aşısı: Yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Çin’de kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Japon ensefaliti aşısı: Eğer seyahatiniz bir aydan fazla sürecek ise, Çin’in neresine ve senenin hangi zamanında gittiğinize bağlı olarak bu aşı gerekebilir. Bir aydan kısa süre kalacak olsanız bile kırsal alan ziyaretiniz olacaksa veya açık alanda çok zaman geçirecekseniz aşı düşünülmelidir.

Polio (Çocuk felci) aşısı: Eğer Sincan’ı ziyaret edecekseniz, özellikle sağlık tesisinde, mülteci kampında veya insani yardım kampında çalışıyorsanız Çin’e seyahat etmeden önce çocuk felci aşısı yaptırmanız gerekebilir. Bu tür bir iş,  çocuk felçli birisiyle temas etmenize neden olabilir.

·  Eğer çocukken çocuk felcine karşı aşılanmış ama yetişkin olarak hiç çocuk felci aşısı hatırlatma dozu yaptırmadıysanız, bir hatırlatma dozu yaptırmalısınız. Yetişkinlerin hayatlarında sadece bir kere çocuk felci hatırlatma dozuna ihtiyacı vardır.

·  Eğer çocukken aşılarınız tamamlanmış değilse veya aşılama durumunuzu bilmiyorsanız, aşılanmanız hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Çin’de köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak  (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (veterinerler, vahşi yaşam profesyonelleri ve araştırmacılar gibi).

·  Çin’e uzun yolculuk yapacak veya bu ülkeye taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2017)

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından  transit geçişi 12 saatten fazla süren 1 yaş üzerindeki yolculardan   Sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir. Bu gereklilik seyahat güzergahları Hong Kong ve Macao  ile sınırlı yolcular için geçerli değildir

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Sıtma (2019):  Çin sıtmayı eredike etme konusunda muazzam bir iş başarmıştır. 2017 den beri yerli vaka rapor edilmedi.

Sivrisinek ısırıklarına karşı alınan tedbirler yeterlidir.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

Hastaneler

Çin hastanelerinde en büyük zorluk lisan alanında ortaya çıkmaktadır. Hastanelerin yabancılar bölümlerinde muayene, fazla beklemeden, makul bir ücret karşılığında yaptırılabilmektedir. Bununla birlikte, özellikle ciddi hastalıklarda, tedavinin güvenirliği konusunda tereddüt oluşabilmektedir.  Çin hastanelerinde tedavi ücreti başvuru anında peşin olarak alınmaktadır. Ücretleri makul düzeydedir. Çin hastanelerinin yanı sıra, 24 saat açık özel kliniklerden faydalanmak mümkündür. Halihazırda Pekin'deki yabancıların en fazla rağbet gösterdikleri hastaneler, "SOS Clinic", "United Family Hospital" ve "Japon Hastanesi"dir. Ancak, ciddi rahatsızlıkların tedavisinde bunların da yeterli oldukları kuşkuludur. 

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Tedavi ve ilaç ücretleri kliniklerde Çin hastanelerine göre oldukça yüksektir.  Ortalama basit muayene 110 Dolar civarında olup, ilaç ve tahlil gibi masraflar toplam miktarı artırmaktadır. 

İçme Suyu Temin Koşulları

Pet şişelerde, yabancı ve Çin markalı içme suyu temini mümkündür.

İlaç Temin Koşulları

Eczanelerde, çoğunlukla geleneksel Çin tıbbı ilaçları satılmaktadır. Diğer ilaçlar, ancak yabancılar tarafından işletilen sağlık kliniklerinden veya hastanelerden temin edilebilmektedir. Yabancı sağlık klinikleri ve hastanelerindeki fiyatlar yüksektir, aranan her ilaç her zaman bulunmayabilir. Bu nedenle, düzenli kullanılması gereken ilaçların seyahate çıkarken yeterli miktarda getirilmesinde fayda vardır.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2019 Cumartesi

}