ÇİN

ÇİN
Başkent Pekin (Beijing)
Nüfus 1.395.380.000
Konum Doğu Asya
İklim Ülke genelinde karasal muson iklimi hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Çin’de kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Japon ensefaliti aşısı: Eğer seyahatiniz bir aydan fazla sürecek ise, Çin’in neresine ve senenin hangi zamanında gittiğinize bağlı olarak bu aşı gerekebilir. Bir aydan kısa süre kalacak olsanız bile kırsal alan ziyaretiniz olacaksa veya açık alanda çok zaman geçirecekseniz aşı düşünülmelidir.

Polio (Çocuk felci) aşısı: Eğer Sincan’ı ziyaret edecekseniz, özellikle sağlık tesisinde, mülteci kampında veya insani yardım kampında çalışıyorsanız, Çin’e seyahat etmeden önce çocuk felci aşısı yaptırmanız gerekebilir. Bu tür bir iş,  çocuk felçli birisiyle temas etmenize neden olabilir.

·  Eğer çocukken çocuk felcine karşı aşılanmış ama yetişkin olarak hiç çocuk felci aşısı hatırlatma dozu yaptırmadıysanız, bir hatırlatma dozu yaptırmalısınız. Yetişkinlerin hayatlarında sadece bir kere çocuk felci hatırlatma dozuna ihtiyacı vardır.

·  Eğer çocukken aşılarınız tamamlanmış değilse veya aşılama durumunuzu bilmiyorsanız, aşılanmanız hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Çin’de köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak(kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam profesyonelleri ve araştırmacılar gibi).

·  Çin’e uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki ücra bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2017)

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından  transit geçişi 12 saatten fazla süren 1 yaş ve üzerindeki yolculardan sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir. Bu gereklilik seyahat güzergahları Hong Kong ve Macao  ile sınırlı yolcular için geçerli değildir

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Sıtma (2019):  Çin sıtmayı eredike etme konusunda muazzam bir iş başarmıştır. 2017 den beri yerli vaka rapor edilmemiştir.

Sivrisinek ısırıklarına karşı alınan tedbirler yeterlidir.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin bazı bölgelerinde yeni koronavirüs (COVID-19) salgını görülmektedir. (Bilgi için tıklayınız.)

Ülkenin Sağlık Koşulları

 

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Vatandaşlarımızın acil durumlarda aşağıda irtibat bilgileri bulunan Konsolosluk Çağrı Merkezi (7/24), Pekin Büyükelçiliğimiz ve ilgili Başkonsolosluklarımıza ulaşmaları mümkündür:

T.C Konsolosluk Çağrı Merkezi (+90 312 292 29 29)

T.C Pekin Büyükelçiliği (+86 152 01 30 94 12, embassy.beijing@mfa.gov.tr)
T.C Hong Kong Başkonsolosluğu (+85 296 17 07 22, consulate.hongkong@mfa.gov.tr )
T.C Şanhay Başkonsolosluğu (+ 86 159 21 03 69 31, consulate.shanghai@mfa.gov.tr )
T.C Guanco Başkonsolosluğu (+86 181 27 83 49 07, consulate.guangzhou@mfa.gov.tr )


Çin ulusal ambulans telefon hattı 120’dir. Çince çıkan mesajın sonunda İngilizce dil seçeneği verilmektedir. Ambulansların hepsi tam teşekküllü olmadığı için rahatsızlık hakkında detaylı bilgi vermekte yarar vardır. 
Çin’de uzun süreyle kalacak vatandaşlarımızın sağlık kontrollerini Türkiye’de tamamlamaları tavsiye edilir.

Çin’de uzun süreyle kalacak vatandaşlarımızın diş tedavilerini önceden tamamlamış olmaları önerilir. Özel hastaneler veya kliniklerin diş hekimliği bölümü mevcuttur ancak ücretler yüksek, hizmet kalitesi ortalamadır. Pekin’de ihtiyaç duyulması halinde United Family Hastanesi, Bailey and Jackson veya BJ Arrail Diş Kliniklerine başvurulabilir. 

Üst solunum yolu rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın ilaçlarını getirmeleri ve maske kullanmaları tavsiye olunur. Hava kirliliği nedeniyle farklı tip ve ebatlarda maskeler kullanılmaktadır. Bunlardan en etkili olanları solunum yollarına zarar veren işlerde çalışan işçilerin kullandığı N95 tipi maskelerdir.

Hastaneler

Çin hastanelerinde en büyük zorluk lisan alanında ortaya çıkmaktadır. Devlet hastanelerinde İngilizce kullanımı yaygın değildir.

Çin hastanelerinde tedavi ücreti başvuru anında peşin olarak alınmaktadır. Devlet hastanelerinin muayene ücretleri makul olmakla beraber bekleme süreleri uzun, hijyen standartları düşüktür. Özellikle ciddi hastalıklarda, tedavinin güvenilirliği konusunda tereddüt oluşabilmektedir

Hastanelerin yabancılar bölümlerinde veya 24 saat açık özel kliniklerde muayene fazla beklemeden yaptırılabilmektedir. Bununla birlikte, muayene ve tedavi ücretleri yüksektir. Pekin'de yabancıların en fazla rağbet gösterdikleri hastaneler, “Raffles Uluslararası Klinik”, “SOS Klinik”, “Vista Klinik”, "United Family Hastanesi" ve "Çin-Japon Dostluk Hastanesi"dir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Tedavi, yatak ve ilaç ücretleri hastanelerin yabancılar bölümlerinde ve özel kliniklerde devlet hastanelerine göre yüksektir. Ortalama muayene 110 Dolar civarında olup, ilaç ve tahlil gibi masraflar toplam miktarı artırmaktadır

İçme Suyu Temin Koşulları

Pet şişelerde, yabancı ve Çin markalı içme suyu temini mümkündür.

İlaç Temin Koşulları

Eczanelerde, çoğunlukla geleneksel Çin tıbbı ilaçları satılmaktadır. Diğer ilaçlar, ancak yabancılar tarafından işletilen sağlık kliniklerinden veya hastanelerden temin edilebilmektedir. Yabancı sağlık klinikleri ve hastanelerindeki fiyatlar yüksektir, aranan her ilaç her zaman bulunmayabilir. Bu nedenle, düzenli kullanılması gereken ilaçların seyahate çıkarken yeterli miktarda getirilmesinde fayda vardır.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020 Pazartesi