KOLOMBİYA

KOLOMBİYA
Başkent Bogota
Nüfus 47.121.089
Konum Tropikal Güney Amerika
İklim Vadilerde ve kıyı kesimlerinde tropik, yüksek kesimlerde ise ılıman iklim özellikleri görülmektedir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği,Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Kolombiya’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Kolombiya’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Kolombiya’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Birçok ziyaretçi için önemli bir risk teşkil etmez. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi ) gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

·  Kolombiya’ya uzun yolculuk yapacak veya bu ülkenin ücra bölgelerine taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2018):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen  ve Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren 1 yaş ve üzerindeki yolculardan Sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir. 

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Var

Aşağıda açıklanan yerler hariç Kolombiya'yı seyahat eden 9 ay ve üzeri tüm gezginlere sarıhumma aşısı önerilir.

Sarıhumma aşısı, sarıhumma virüsüne maruz kalma potansiyelinin düşük olduğu ( insanda sarıhumma vakasının hiç bildirilmediği ve kanıtların, geçmişte sarıhumma virüsü aktarım seviyesinin düşük olduğunu gösterdiği) Barranquilla, Cali, Cartagena ve Medellín  şehirlerine seyahat edenlere genellikle tavsiye edilmemekle beraber  bu bölgelere giden yolculardan, sivrisineklere maruz kalma riski yüksek olan veya sivrisinek ısırıklarından korunamayacak olan küçük bir grup için aşılama düşünülebilir. Aşı düşünülürken, yolcunun, sarıhumma virüsü ile enfekte olma riskini, ülkeye giriş gerekliliklerini ve ayrıca aşıyla bağlantılı ciddi yan etkiler açısından bireysel risk faktörlerini (örn. yaş, bağışıklık durumu) dikkate alması gerekmektedir. 

Güzergahları 2300 metreden yüksek tüm bölgelerle, San Andrès y Providencia ve başkent Bogotá ile sınırlı olan yolculara ise sarıhumma aşısı önerilmez.

Sıtma (2018) : Sıtma riski belirtilen bölgelerin belediyelerinde yüksektir:  Antioquia (El Bagre, Vigía del Fuerte, Segovia, Tarazá, Zaragoza, Cáceres, Nechí, Murindó, Anorí, Remedios, Mutatá, Frontino, San Pedro de Urabá, Dabeiba, Valdivia ve Caucasia), Amazonas (Tarapacá, La Pedrera, Puerto Nariño, Leticia, Miriti-Paraná, and La Chorrera), Bolívar (Montecristo, Norosi, Tiquisio ve San Pablo), Cauca (Timbiquí), Chocó (Bagadó, Nóvita, Lloró, Tadó, Río Quito, El Cantón del San Pablo, Río Iro, Atrato, Bojaya, San José del Palmar, Quibdó, Bajo Baudó, Medio San Juan, Carmen de Darien, Nuquí, Medio Baudó, Alto Baudó, Istmina, Bahía Solano, Medio Atrato, Juradó, Sipí, Unión Panamericana, Condoto ve Certegui), Córdoba (Puerto Libertador ve Tierralta), Guainía (Inirida ve La Guadalupe), Nariño (Roberto Payán, Olaya Herrera, El Charco, Mosquera, Barbacoas, Santa Barbarba, Magüi, Francisco Pizarro ve San Andrés de Tumaco), Risaralda (Pueblo Rico ve La Virginia), Valle del Cauca (Cartago), Vaupés (Taraira ve Yavarate) and Vichada (Puerto Carreño ve Cumaribo).

Sıtma riski belirtilen bölgelerin belediyelerinde orta dercededir: Antioquia (Urrao, Chigorodó, Apartadó, Necoclí ve Yondo), Amazonas (El Encanto ve Puerto Santander), Bolívar (Santa Rosa del Sur ve Río Viejo), Cauca (Guapi ve López), Chocó (El Litoral de San Juan, Riosucio, Acandí ve Unguía), Córdoba (San José de Uré ve La Apartada), Guaviare (San José de Guaviare, Miraflores, Calamar ve El Retorno), Nariño (La Tola)  ve  Vaupés (Pacoa).

Amazonas, Caqueta, Guaviare, Guainia, Meta, Putumayo, Vaupes ve Vichada gibi bazı belediyelerde daha az risk vardır.

Sıtma riski olan bölgeler ziyaret edilecekse;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkede dang humması salgını vardır.  Dang humması, sivrisinekler tarafından yayıldığından,  bu ülkeye giden  gezginler,  sivrisinek ısırıklarından korunmak için  önlemler almalıdır

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Ülkede ilaç ve sağlık hizmetleri yeterli seviyededir. Doktorların hemen hemen her hastalığa ilişkin bilgi ve tecrübeleri mevcuttur.

Hastaneler

Devlet hastanelerine göre daha modern duruma sahip özel kliniklerin seçilmesi uygun olacaktır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Ücretler hastanelere göre değişmektedir. Ülkenin en iyi hastanesi olan Santa Fe'de doktor randevuları 100 Dolar civarındadır. Aynı zamanda bir gecelik yatak ücreti de 100 Dolar civarındadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Ülkede çok sayıda sigorta şirketi bulunmaktadır. Bu sigorta şirketlerinin kendi hastaneleri ve klinikleri de mevcuttur. Sigorta primleri 50-100 Dolar civarında değişmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Damacanayla su satılmakla beraber, musluktan akan su da içilebilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

Farmacia denen eczanelerin yanı sıra, marketlerin ilaç reyonunda da bulunabilmektedir. İlaç temininde büyük sorunlar yaşanmamaktadır. İlaç bulma sıkıntısı yaşanmamakla birlikte ülkemizdeki ilaçların aynıları bulunmayabilir. İlaç fiyatları ülkemizden on kat pahalıdır.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten  döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi