KOMORLAR

KOMORLAR
Başkent Moroni
Nüfus 752.288
Konum Hint Okyanusu Adaları
İklim Tropikal iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Komorlar'da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Komorlar'da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Komorlar’da yarasalarda bulunabilir. Ancak köpeklerde bulunmamaktadır ve birçok ziyaretçi için önemli bir risk teşkil etmez. Aşı sadece aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Yarasalar tarafından ısırılma riski bulunan ücra dış mekanlarda bulunacak (macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteler için) gezginler,

·  Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak kişiler ( vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Sarı Humma aşısı (2015):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi:  Yok.

Sıtma (2018): Sıtma tehlikesi yaygın olarak P. falciparum'a bağlı olarak yıl boyunca tüm ülkede mevcuttur.

Sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

 

Hastaneler

Ülkedeki sağlık hizmetleri yetersiz, hastaneler ise bakımsızdır. Önemli hastalıklar için ise Fransız toprağı Reunion adası veya Mauritius tavsiye olunmaktadır.

Hastane Bilgileri:

Büyük Komor Adası: El Maarouf Hastanesi CENTRE HOSPITALIER NATIONAL (HOPITAL EL MAAROUF) (Limana en yakın Hastane ) Tel : (+269) 773 26 04 Verilen Hizmetler: Ambulans, ameliyathane, genel cerrahi hizmeti, acil hizmeti, diyaliz merkezi, röntgen, tahlil laboratuvarı. Ücretlendirme: Nakit

CENTRE D’IMAGERIE MEDICALE Adres: Moroni BP 392 Tel : (+269) 773 25 67 Verilen Hizmetler: röntgen hizmetleri Ücretlendirme: Nakit

Moheli: Fomboni Hastanesi

Anjuan: Hombo Hastanesi

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Hastaneler modern değildir ve sağlık hizmetleri son derece yetersizdir. Tedavi ve yatak ücretleri değişkenlik göstermektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Özel sağlık sigortası yapma imkanı bulunmaktadır.Sağlık Sigortası yapan bazı şirketler: GAP, AGC, AL AMANA.

İçme Suyu Temin Koşulları

Pet şişe suyu tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

İlaçlar yurtdışından ithal edilmekle birlikte, fiyatları Avrupa’dan daha yüksek olmaktadır.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten  döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020 Çarşamba