COOK ADALARI (Yeni Zelanda)

COOK ADALARI (Yeni Zelanda)
Başkent Avarau
Nüfus 10.447
Konum Güney Pasifik
İklim Tropikal iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Cook Adaları’nda yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Cook Adaları’nda kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Sarıhumma aşısı :

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan sarıhumma aşı sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkede dang humması salgını vardır.  Dang humması, sivrisinekler tarafından yayıldığından,  bu ülkeye giden  gezginler,  sivrisinek ısırıklarından korunmak için  önlemler almalıdır.

Ülkenin Sağlık Koşulları

Cook Adalarındaki sağlık hizmetleri ülkenin ihtiyaçları dikkate alındığında iyi durumda olarak nitelendirilebilir. Ülkede yeterli sayıda hastane ve klinik bulunmakla birlikte, uzak adalarda sağlık hizmetleri iç kesimlere oranla kötü durumdadır. Ortalama yaşam süresi kadınlarda 82,1 erkeklerde ise 73’tür. Ülkede obezite oranı %60 civarında olup buna bağlı hastalıklar yaygındır. Deri hastalıkları sık görülmektedir.

Hastaneler

Cook Adalarındaki sağlık hizmetleri ülkenin ihtiyaçları dikkate alındığında iyi durumda olarak nitelendirilebilir. Nitekim, biri Rarotanga'da (90 yataklı), diğerleri ise diğer adalarda olmak üzere toplam 8 hastane bulunmaktadır. Ayrıca, ülkede 13 klinik, 5 sağlık ocağı ve 58 çocuk ve ana sağlığı merkezi bulunmaktadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Pratisyen hekim ziyareti 50 ABD Doları, tedavi ve gerekli testler dahil günlük hastane yatak ücreti ise yaklaşık 1600 Dolardır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Özellikle turistik ziyarette bulunacakların, seyahatleri öncesinde sağlık sigortası yaptırmaları tavsiye olunur.

İçme Suyu Temin Koşulları

Ülkeyi oluşturan Rarotanga ve Aitutaki ve Mauke Adalarında şu şebekeleri faaldir. Bunların dışında kalan adalarda su şebekesi yeterince gelişmemiştir. En önemli su kaynağı yağmurdur. Ülkede yaygın olarak su depoları kullanılmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

Rarotanga'da 4 eczane bulunmaktadır.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020 Salı