KOSTA RİKA

KOSTA RİKA
Başkent San Jose
Nüfus 4.965.942
Konum Orta Amerika
İklim Tropikal iklimin etkisindedir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Kosta Rika’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Kosta Rika’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir 

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Kosta Rika’da yarasalarda ve diğer memelilerde bulunabilir. Köpeklerde nadiren bulunmaktadır ve birçok ziyaretçi için önemli bir risk teşkil etmez. Aşı sadece aşağıdaki gruplara önerilir:

  • Yarasalar ve diğer hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan ücra dış mekanlarda bulunacak (macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteler için) gezginler,
  • Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak kişiler ( vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Sarı Humma aşısı (2020):

Ülkeye giriş gerekliliği:Afrika bölgesinde Tanzanya ve Zambiya da dahil olmak üzere sarı humma bulaş riski taşıyan ülkelerden gelen 9 aylık veya daha büyük olan yolcular için, Amerika kıtasında yer alan Arjantin ve Panama ve aşağıda ismi yazılı ülkelerde ayrıntılarıyla belirtilen yerler hariç, bir sarı humma aşı sertifikası gereklidir: Kolombiya (Barranquilla, Cali, Cartagena, Medellín ve San Andrés Providencia y Bogota hariç tüm ülke için aşılama gereklidir);Ekvador (yalnızca Morona-Santiago, Napo, Orellana, Pastaza, Sucumbíos ve Zamora-Chinchipe için aşılama gereklidir ve ülkenin geri kalanını için aşılama gerekli değildir);Paraguay (başkent Asuncion hariç tüm ülke için aşı gereklidir):Peru (Lima, başkent, Cuzco, El Machu Picchu, la Ruta de los İnkalar, Lambayeque, Tumbes, Piura ve Cajamarca hariç tüm ülke için aşılama gereklidir);Trinidad ve Tobago (Port of Spain'in kentsel alanları ve transit geçiş yapan ya da seyahat güzergahları Tobago adasıyla sınırlı olan gezginler hariç) tüm ülke için aşılama gereklidir).

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok

Sıtma (2020                                ):  Çok düşük sıtma riski tarihsel olarak neredeyse tamamen P. vivax kaynaklıdır. Ülkede sıtma bulaşma riskinin varlığı yok denecek kadar az veya yoktur. Sadece sivrisinek ısrığından korunma tedbirleri önerilir.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkede dang humması salgını vardır.  Dang humması, sivrisinekler tarafından yayıldığından,  bu ülkeye giden  gezginler,  sivrisinek ısırıklarından korunmak için  önlemler almalıdır

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2020 Salı