KÜBA

KÜBA
Başkent Havana
Nüfus 11.250.000
Konum Karayipler
İklim Tropikal iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Tifo aşısı: Küba'da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit A aşısı: Küba'da ne yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz; köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

·  Küba'ya uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Sarı Humma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve  Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren 9 aylık ve üzerindeki yolculardan Sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Sivrisinek ısırığı yoluyla bulaşan Dang Humması, Zika ve Chikungunya vakalarına rastlanabildiğinden, bu ülkeye giden  gezginler,  sivrisinek ısırıklarından korunmak için  önlemler almalıdır.

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Sağlık, ülkede eğitim gibi öncelik verilen alanlardan birisidir. Küba’nın özellikle göz hastalıkları, bazı kanser türleri, cilt hastalıkları, sinir sistemi rahatsızlıkları gibi tıbbi alanlarda başarılı olduğu ifade edilmektedir. Ancak, Küba’daki bütün yapılar gibi, hastaneler bakıma ve yeni teçhizata muhtaçtır.

Hastaneler

Ülke de 200 hastane bulunmaktadır. Yabancılara hizmet veren "Clinica Central Cira Garcia" bulunmaktadır. Bunun yanısıra Camilo Cienfuegos Kliniği de hizmet vermekte olup, acil servis hizmeti bulunmamaktadır.

CLINICA CIRA GARCIA CALLE 20 No. 4101 ESQUINA A 41 MIRAMAR, PLAYA, LA HABANA CUBA TEL: (537) 204 28 11 FAX: (537) 204 16 63

CIMEQ (SURGERY MEDICAL RESEARCH CENTRE) CALLE 216 Y 118, SIBONEY, LA HABANA CUBA TEL: (537) 271 76 68 FAX: (537) 272 98 15

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Halktan sağlık masrafı talep edilmemektedir. Yabancılar için muayene 25-40 CUC arası değişmektedir. Yatak ücretleri gecelik 80-100 CUC civarındadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Her Küba vatandaşının sağlık güvencesi mevcuttur.

İçme Suyu Temin Koşulları

Ülkede musluk suyu içilmesi tavsiye edilmemektedir.  Küba tarafından üretilen şişe suları (Ciego Montero) çeşme suyuna nisbeten daha sağlıklı olsa da çok kireçlidir.

İlaç Temin Koşulları

Ülkede ilaç temini konusunda sıkıntı yaşanmamaktadır. Uluslararası Hastanelerden ilaç temini mümkündür. Sağlık sistemi halk için ücretsiz ve ilaç imalatı da Devlet destekli olduğu için Halk eczanelerinden yerel para ile (CUP ile ) Kübalılar ilaçlarını satın alabilmektedirler.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

 

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi