ÇEK CUMHURİYETİ

ÇEK CUMHURİYETİ
Başkent Prag
Nüfus 10.513.209
Konum Doğu Avrupa
İklim Dört mevsimin yaşandığı ılıman kara iklimi hüküm sürmektedir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

 

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Çek Cumhuriyetinde yarasalarda mevcuttur. Ancak kuduz, köpeklerde mevcut değildir ve seyahat edenlerin çoğu için önemli bir risk oluşturmaz. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Yarasalar tarafından ısırılma riski bulunan ücra bölgelerde dış mekanda kalacak ve diğer aktiviteleri yapacak (örneğin macera seyahati ve mağaracılık gibi) yolcular.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (vahşi yaşam profesyonelleri  ve araştırmacılar gibi).

Sarıhumma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan sarıhumma aşı sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

HastanelerHastaneler, eczaneler ve uzmanlaşmış sağlık kuruluşlarının hizmetleri yaygın ve yeterlidir. Acil durumlarda ambülans ve doktor istemek için 155 no’lu telefon aranabilir. Operatör İngilizce de konuşur.

Diğer acil durum telefonları şunlardır:

Yangın 150, polis 158, yol yardım 154. Seyahat halinde aracın kaza yapması durumunda 1230 numaralı telefon numarasından da gerekli hizmetlere ulaşılabilir. Gerekli olan her durum için birleşik servis olan 112 numaralı telefonun aranması da mümkündür.

Prag’ın 5. bölgesinde bulunan Motol ve Na Homolce Hastaneleri bünyesinde özellikle Çek dilini konuşamayan yabancı hastalara hizmet vermek üzere kurulmuş “yabancı klinikleri” bulunmaktadır. Prag’da yaşayan yabancılar tarafından tercih edilen başlıca hastaneler şunlardır:

Institute for Clinical and Experimental Medicine (ICEM), Na Homolce Hastanesi, Merkezi Askeri Hastane, Motol Hastanesi .

Yabancılara hizmet vermek üzere kurulmuş İngilizce bilen personelin çalıştığı klinikler ise şunlardır:

Unicare Medical Center, Canadian Medical Centre, American Dental Associates, European Dental Center, Lexum Eye Center, Prague Women’s Health Center,EUC PREMIUM.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Çek Cumhuriyeti’ndeki bir devlet hastanesinde sigortası olmayan bir hasta için ortalama muayene bedeli 1000-1500 Çek Kronundan başlamaktadır. Askeri Hastane’deki muayeneler daha ucuz olup, muayene bedeli 250-300 Çek Kronu civarındadır. Yataklı tedavi sadece devlet hastanelerinde mevcuttur. Polikliniklerde bu hizmet bulunmamaktadır. Hastanede gecelik yatak ücreti ortalama 2000 Çek Kronu civarındadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Çek Cumhuriyeti ve Türkiye arasında yapılan anlaşma gereği yanında TR-CZ 111 belgesi ile Çek Cumhuriyetine gelen vatandaşlarımız acil durumlarda bu belgeden yararlanarak hiçbir sağlık ücreti ödemelerine gerek kalmayacaktır. Bu belge sadece acil durumlarda geçerlidir. TR-CZ 111 belgesini Türkiye’den Çek Cumhuriyetine seyahat etmeden önce SGK’dan talep edebilirler.

Çeklerin ve Çek Cumhuriyeti’nde oturum izni olan her yabancının VZP olarak bilinen sağlık sigortası yaptırması zorunludur. VZP çerçevesinde, sağlık sigortası için 2019 yılında ayda 1804 Çek Kronu ödenmektedir. Öte yandan, söz konusu sağlık sigortası bireysel olup, aile üyelerini kapsamamaktadır. Diğer aile üyelerinin özel sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Prag’da musluk suyu içilebilir. Marketlerde satılan yerel kaynak suları güzel ve ucuzdur.

İlaç Temin Koşulları

Ağrı kesiciler, grip ilaçları, vb. bazı ilaçlar dışında reçete ile ilaç satışı yapılmaktadır. Nöbetçi eczane uygulaması bulunmaktadır. Bunun dışında, sayıca az olmakla birlikte, 24 saat çalışan eczaneler de bulunmaktadır.

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020 Pazartesi