CİBUTİ

CİBUTİ
Başkent Cibuti (Djibouti)
Nüfus 793.000
Konum Doğu Afrika
İklim Sıcak ve kurak bir iklime sahiptir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Cibuti’de yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Cibuti’de kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Cibuti’de köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Cibuti’ye uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki ücra bölgelere taşınacak olan kişiler,

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan sarıhumma aşı sertifikası istenmez

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Sıtma (2019): Sıtma tehlikesi (yaygın olarak P. falciparum'a bağlı) yıl boyunca tüm ülkede mevcuttur.

Sivsinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet  günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Cibuti Sağlık sistemi 3 seviyeden oluşmaktadır. Buna göre;

1. Seviye Sağlık Merkezleri: Toplum sağlık merkezleri ile kısmen veya tamamen devlet tarafından yönetilen sağlık kuruluşlarından oluşmaktadır (Bu tanıma uyan 13 tane toplum sağlık merkezi, 6 tane kısmen veya tamamen devlet tarafından yönetilen sağlık kuruluşu vardır).

2. Seviye Sağlık Merkezleri: Bölge sağlık merkezlerinden oluşmaktadır (Ali Sabieh, Arta, Dikhil, Tadjourah ve Obock Bölge Sağlık Merkezleri).

3. Seviye Sağlık Merkezleri: Hastanelerden oluşmaktadır (Peltier Hastanesi, Balbala Hastanesi, Dr Chakib Hastanesi, Yonis Toussaint Sağlık Merkezi, Housseina Sağlık Merkezi,  Dar El Hanan Doğum Merkezi, Arta Bölge Hastanesi).  

Hastaneler

Cibuti’deki Devlet Hastaneleri:

  1. PELTIER Hastanesi
  2. BALBALA Hastanesi
  3. DAR EL HANAN Hastanesi    

Cibuti'deki Özel Hastaneler:

    1) AFFI Kliniği

    2) IBN SINA Kliniği

    3) NICOLAS Kliniği

    4) MAKA MOUKHARA Kliniği

    5) DJIB MEDICAL CENTER Kliniği

    6) AL RAHMA Hastanesi

    7) BOUFFARD Hastanesi

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Özel hastanelerin fiyatları farklılık göstermekle birlikte Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerin fiyatları aşağıdaki gibidir:

  • Yatış ücreti 10.000 Cibuti Frankı (DJF)
  • Mikrobiyolojik ve biyokimyasal analiz ücreti 1.000 DJF
  • Muayene ücreti 3.000 DJF
  • Radyoloji ve diğer özel analizlerin ücreti 2.000 - 10.000 DJF civarındadır
  • Doğum ücreti 40.000 DJF

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluklardan akan şehir şebeke suyu içilememekte olup, tüm marketlerden değişik markalarda satılan ambalajlı sular yoluyla içme suyu tedariki mümkün olabilmektedir. 

İlaç Temin Koşulları

Prosedüre uygun olarak eczanelerden temin edilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten  döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi