DANİMARKA

DANİMARKA
Başkent Kopenhag
Nüfus 5.655.750
Konum Batı Avrupa
İklim İklim nemli ve ılımandır.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Hepatit A salgınları dünyada ve bazen  Hepatit A için düşük risk olan ülkelerde de meydana gelmektedir.Danimarka'da kontamine yiyecek veya suyla  Hepatit A bulaşabilir, bu yüzden Hepatit A aşısının sizin için gerekli  olup olmadığına karar vermek için  doktorunuza danışabilirsiniz.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz Aşısı: Kuduz, Danimarka’ da yarasalar ve diğer memelilerde bulunmasına rağmen, köpeklerde nadir bulunur ve  seyahat eden çoğu kişi için önemli bir risk değildir.

Sadece şu gruplar için aşı önerilmektedir:

  • Yarasa veya diğer hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan ücra alanlarda dış mekanda kalacak ve macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular, 
  • Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (vahşi yaşam profesyonelleri ve araştırmacılar gibi).

Sarıhumma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan sarıhumma aşı sertifikası istenmez.

DSÖ Sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Ülkedeki yeşil enerji politikası ve bacalı sanayinin azlığı nedeniyle hava, su ve toprağında herhangi bir kirlilik sözkonusu değildir.

Hastaneler

Danimarka'da sağlık hizmetleri ülkedeki sosyal güvenlik sistemine dahil tüm kişiler için ücretsiz sağlanmaktadır. Sağlık hizmetleri ağırlıklı olarak devlet ve belediye hastanelerinde yüksek düzeyde verilmektedir. Özel hastanelerin hizmeti sınırlıdır. Acil sağlık hizmeti numarası 112 dir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Danimarka'nın en iyi hastanesi sayılan Kopenhag'daki Rigs Hastanesinde, gecelik yatak ücreti 1500-17,600 Kron arasında değişmektedir. Aile hekimlerinin muayene ücreti 250 - 500 DKK arasında, uzman hekimler için ise 1500 DKK civarındadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Danimarka'da yaşayan, ancak sosyal güvenlik sistemine dahil olmayan yabancılar için özel sigorta şirketlerince sağlanan "8. Grup" sağlık sigortası yaptırmak mümkündür. Sağlık sigortaları isteğe ve ihtiyaca bağlı olarak farklı kategorilerde düzenlenmektedir. Yaş gruplarına ve seçilen pakete göre prim ücretlerinin yükselmesi sözkonusu olup, üç aylık bir dönem için kişi başı 234-1701 ABD Doları arasında değişen tutarlarda primler ödenmektedir. 0-15 yaş arası çocuklar ücretsiz olarak pakete dahil edilebilmektedir. Sigorta şirketi, sigortalıya dünyanın her yerinde tedavi imkanı sağlamaktadır. Sigorta sistemi, seçilen kategoriye uygun tedaviler için herhangi bir ön koşul ileri sürmemekte ve hastane ayrımı yapmamaktadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyu içilebilmekle birlikte çok kireçli ve lezzetsizdir. Filtrasyon suretiyle hiç değilse yemek ve çay için su sağlanabilmektedir. Pet şişe içme suyu uygun fiyatla bulunabilmektedir (1,5 litrelik şişe başına 5 ila 10 Kron arasında değişen fiyatlar vardır).

İlaç Temin Koşulları

Eczanelerden reçete ile her türlü ilacı almak mümkündür. Reçetesiz ilaç temin edilememektedir. Bununla birlikte ilaç fiyatları yüksektir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020 Salı