DOMİNİK CUMHURİYETİ

DOMİNİK CUMHURİYETİ
Başkent Santo Domingo
Nüfus 10.349.741
Konum Karayipler
İklim Tropik bir iklimi vardır.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Dominik Cumhuriyeti’nde yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Dominik Cumhuriyeti’nde kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Dominik Cumhuriyeti’nde köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak(kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam profesyonelleri ve araştırmacılar gibi).

·  Dominik Cumhuriyeti’ne uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki ücra bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2020):

Ülkeye giriş gerekliliği: Brezilya'da Mina Gerais, Espirito Santo, Sao Paulo ve Rio de Janeiro eyaletlerinden gelen ve  bu  eyaletlerin  havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren 1 yaş ve  üzerindeki yolculardan sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Sıtma (2020): Sıtma tehlikesi (özellikle P. falciparum kaynaklı) yıl boyunca bilhassa batı vilayetlerinde olmak üzere Dajabón,  Elias Pina ve San Juan’da mevcuttur. 2015 yılına, National District ve Santo Domingo ve La Altagracia özellikle de Bavaro bölgesinde yayılım artmıştır. Diğer bölgelerde tehlike çok nadirdir. Herhangi bir sıtma ilacına karşı P. falciparum direnci görülmemiştir.

Sıtma riski olan bölgeler ziyaret edilecekse sivrisinek ısırıklarına karşı alınan önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da
Atovaquone/Proguanil tablet günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Klorokin 300mg haftalık (haftada 2x150 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir). 

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkede dang humması salgını vardır.  Dang humması, sivrisinekler tarafından yayıldığından,  bu ülkeye giden  gezginler,  sivrisinek ısırıklarından korunmak için  önlemler almalıdır.

Özellikle Punta Cana'da kedi ve köpeklerde kuduz riski yüksektir. Dominik Cumhuriyetin'de kedi, köpek ve diğer hayvanlardan uzak durun ve sahiplenmeyin.

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Düşük ölüm oranlarıyla Karayipler bölgesinde görece iyi sağlık koşullarına sahip olan Dominik Cumhuriyeti, 911 Acil Müdahale Hattı'nın hizmete girmesiyle bu alanda son dönemde önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Ülkede özel ve devlet hastaneleri mevcut olmakla birlikte, hizmet kalitesi açısından özel hastanelere gidilmesi önerilmektedir.

Hastaneler

CEDIMAT  www.cedimat.com/ (Bilinen en iyi özel hastanedir)

Tedavi Ücreti ortalama 3000-4000 Dominik Pesosu Bir gecelik yatak ortalama 6000-10.000 Dominik Pesosu

 

CMD Centro Medico Dominicano www.cmd.org.do

Centro Medico Dr. Abel Gonzalez (özel) Tedavi Ücreti ortalama 3000-4000 Dominik Pesosu Bir gecelik yatak ortalama 6000-10.000 Dominik Pesosu

 

Hospiten Santo Domingo  www.hospiten.com

Centro Medico Hospiten (özel) Tedavi Ücreti ortalama 3000-4000 Dominik Pesosu Bir gecelik yatak ortalama 7000-14.000 Dominik Pesosu

Plaza de la Salud   www.hgps.org.do/ Hospital General de la Plaza de la Salud (devlet) Tedavi Ücreti yaklaşık 2000-3000 Dominik Pesosu Gecelik yatak ortalama 5000-6000 Dominik Pesosu 

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Tedavi ücretleri özel hastanelerde yaklaşık 4000 Dominik Pesosu ( 90 dolar) tutarında olmakta, devlet hastanelerinde 2000-2500 Dominik Pesosu (45-55 Dolar) civarındadır. Yatak ücretleri gecelik özel hastanelerde 7000 ila 14000 Dominik Pesosu (150-320 Dolar) arasında değişiklik göstermekte, devlet hastanelerinde ise gecelik ortalama 5000 Dominik Pesosu (100 Dolar) tutarındadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Özel Sigorta basit plan ödemeleri genelde aylık 2000 Dominik Pesosu (45 Dolar), kapsamlı plan ise aylık 7500 (170 Dolar) Dominik Pesosu civarındadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Çeşme suyu kullanımı genellikle tavsiye edilmemekte, ülkemizdekine benzer şekilde damacana su kullanımı önerilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

Özel eczanelerden hemen hemen bütün ilaçlar temin edilebilmektedir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten  döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2020 Salı