EKVADOR

EKVADOR
Başkent Quito
Nüfus 16.437.084
Konum Tropikal Güney Amerika
İklim Sub-tropikal nemli iklim mevcuttur.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Ekvador’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Ekvador’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Ekvador’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilmesine rağmen seyahat edenlerin çoğu için önemli bir risk değildir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde  bulunacak (macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam profesyonelleri ve araştırmacılar gibi).

·  Ekvador’a uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki ücra bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma salgınının etkin olduğu Brezilya, Demokratik KongoCumhuriyeti, Uganda ve Nijerya'dan Ekvador'a gelen ve Ekvador'un Amazon bölgesi üzerinden seyahat edenlerin ve  aynı ülkelerin havalimanından 12 saatten fazla süre transit geçiş yapan 1 yaş ve üzeri  yolcular için Ekvador'a girişte sarıhumma aşısı için Uluslararası Aşı Sertifikası ibraz etmeleri gerekmektedir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Var.

And Dağlarının doğusunda 2300 metrenin altı yükseklikte bulunan Esmeraldas , Morona-Santiago, Napo, Orellana, Pastaza, Sucumbios ve Zamora-Chinchipe vilayetlerine seyahat eden 9 ay ve üzeri tüm yolculara sarıhumma aşısı tavsiye edilir:

Sarıhumma virüsüne maruz kalma potansiyelinin düşük olduğu ( insanda  sarıhumma vakasının hiç  bildirilmediği ve kanıtların, geçmişte sarıhumma virüsü aktarım seviyesinin düşük olduğunu gösterdiği)  And Dağlarının batısında 2300 metrenin altındaki yükseklikte bulunan  Guayas, Los Rios, SantaHelena, Santo Domingo de los Tsachilas ve Azuay, Bolivar, Canar, Carchi, Chimborazo, Cotopaxi, El Oro, Imbabura, Loja, Pichincha ,Tungurahua ve Zamora-Chinchipe şehirleri ile sınırlı bölgelere seyahat eden yolculara sarıhumma aşısı genellikle tavsiye edilmemekle beraber; bu bölgelere giden yolculardan, sivrisineklere maruz kalma riski yüksek olan veya sivrisinek ısırıklarından korunamayacak olan küçük bir grup için aşılama düşünülebilir.  Aşı düşünülürken, yolcunun, sarıhumma virüsü ile enfekte olma riskini, ülkeye giriş gerekliliklerini ve ayrıca aşıyla bağlantılı ciddi yan etkiler açısından bireysel risk faktörlerinin (örn. yaş, bağışıklık durumu) dikkate alınması gerekmektedir. 

Seyahatleri sadece  2300 metre üzerindeki  Guayaquil ve  Quito şehirleri ve Galapagos Adalarına olanlara ise  sarıhumma aşısı önerilmez.

Sıtma (2019): Sıtma riski  (P. vivax-67%, P. falciparum -%33) 1500m’nin altı yükseklikteki yerlerde yıl boyunca var olup sahil vilayetlerinde risk orta seviyedir. Esmeraldas vilayetinde P. Falciparum kaynaklı sıtma riski daha yüksektir. Guayaquil, Quito ve Andeon bölgesi içinde yer alan diğer kentsel alanlarda risk yoktur.

Sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet  günde  1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce  başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta  devam edilir ya da

Doksisiklin  100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Hastaneler

Hospital Metropolitano, Clinica Pasteur, Hospital Voz Andes, Hospital de Los Valles (Cumbaya) gibi altyapısı ve hizmeti iyi olan özel hastaneler vardır. Eğitimini ABD’de almış ve İngilizce bilen doktorlar bulunmaktadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Muayene ücreti yaklaşık 50-60 ABD Dolarıdır. Röntgen, kan tahlili gibi tetkiklerin ücretleri makuldür.

Sağlık Sigortası ve Primler

İşverenlerin Sosyal Sigorta Kurumu’na sağlık sigorta primi ödemesi zorunludur. Buna ilave olarak, tercih edildiği takdirde, aylık 100-150 Dolarlık primlerle özel sağlık sigortası yapılması mümkündür.

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyunun içme ve yemek hazırlama amaçlı kullanımı tavsiye edilmemektedir. Türkiye’de olduğu gibi büyük damacanalarla su satışı yapılmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

Bütün ilaçlar bulunabilir. Fybeca, Medicity ve Sana Sana gibi zincir eczanelerden temin edilebilen ilaçların fiyatları  ithal durumuna göre değişmektedir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten  döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi