ERİTRE

ERİTRE
Başkent Asmara
Nüfus 6.000.000
Konum Doğu Afrika
İklim Yükseklerde yılın her mevsimi ılık, sahilde ise sıcak ve kuraktır.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Eritre’de yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Eritre’de kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Meningokok menenjiti aşısı: Eritre, Sahra-altı Afrikası “menenjit kuşağı”na dahildir. Eğer Eritre’yi hastalığın en sık görüldüğü kurak sezonda (Aralık-Haziran ayları arası) ziyaret edecekseniz aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Eritre’de köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetler de bulunacak(kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi ) gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam profesyonelleri>ve araştırmacılar gibi).

·  Eritre’ye uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki ücra bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2020):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen 9 aylık ve üzerindeki yolculardan sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istenir. 

DSÖ sarıhumma aşı önerisi:   Genel olarak yok.

Sarıhumma virüsüne maruz kalma potansiyelinin düşük olduğu ( insanda   sarıhumma vakasının hiç bildirilmediği ve kanıtların, geçmişte sarıhumma virüsü aktarım seviyesinin düşük olduğunu gösterdiği)  Anseba, Debub, Gash Barka, Mae Kel ve Semenawi Keih Bahri eyaletlerine seyahat eden yolculara genellikle tavsiye edilmemekle beraber; bu bölgelere giden yolculardan, sivrisineklere maruz kalma riski yüksek olan veya sivrisinek ısırıklarından korunamayacak olan küçük  bir grup için aşılama düşünülebilir.  Aşı düşünülürken, yolcunun, sarıhumma virüsü ile enfekte olma riskini, ülkeye giriş gerekliliklerini ve ayrıca aşıyla bağlantılı ciddi yan etkiler açısından bireysel risk faktörlerini (örn. yaş, bağışıklık durumu) dikkate alması gerekmektedir

Dahlak Archipelagos Adaları da dahil yukarıda bahsedilen bölgeler dışında yer alan bölgelere seyahat eden yolculara ise aşı tavsiye edilmez.

Sıtma (2020): Sıtma tehlikesi (%65 P. falciparum  ve %35P.Vivax'a   bağlı) yıl boyunca 2200 metrenin altındaki tüm bölgelerde mevcuttur. Başkent Asmara'da risk yoktur. Klorokine dirençli P.falciparum rapor edilmiştir.

Sıtma riski için sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet  günde  1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce  başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta  devam edilir ya da

Doksisiklin  100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Hastaneler

Sağlık hizmetleri yetersizdir. Asmara’da belli başlı dört hastane bulunmaktadır: Hazhaz, Halibet, Orota ve Sembel Hastaneleri. Aralarında en iyisi Sembel Hastanesi’dir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Sembel Hastanesi’nde doktor vizite ücretleri 75 Nakfa’dan (5 ABD Doları) başlamakta ve yapılacak testlere ve tedaviye göre artmaktadır. Ancak yabancılardan 30 ABD Doları vizite ücreti talep edildiği bilgisi alınmıştır (Acil servise ya da tatil günlerinde başvurulduğunda 40 ABD Doları). Sembel Hastanesi’nde 1. Sınıf odada bir gecelik yatak ücreti 2.250 Nakfa’dır (150 ABD Doları).

Sağlık Sigortası ve Primler

National Insurance Corporation of Eritrea tarafından sağlık sigortası yapılmaktadır. Sigorta primleri grup, aile veya tek bir şahıs için olması, yataklı veya ayakta tedaviyi kapsayıp kapsamaması, karşılanacak tedavi ücretinin limitleri vb. faktörlere göre farklılık göstermekte olup, fiyat  başvuru sonucunda verilebilmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

İçme suyu pet şişelerde temin edilmektedir. Şebeke suyunun kesinlikle içilmemesi tavsiye edilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

Çok sınırlıdır. Ülkeye gelirken ihtiyaç duyulacak bütün ilaçların beraberinde getirilmesi tavsiye edilir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten  döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2020 Salı