EL SALVADOR

EL SALVADOR
Başkent San Salvador
Nüfus 6.141.350
Konum Orta Amerika
İklim Tropikal iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: El Salvador’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: El Salvador’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B: Kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, El Salvador’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetler de bulunacak (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi ) gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam profesyonelleri ve araştırmacılar gibi).

·  El Salvador’a uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki ücra bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2020):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren 1 yaş ve  üzerindeki yolculardan sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Sıtma (2020): Sıtma tehlikesi çok düşüktür (neredeyse sadece p.vivax kaynaklıdır) ve Orta Amerika ülkelerinden  göç eğilimli  kırsal bölgelerde mevcuttur. P. vivax kaynaklı sıtma vakaları ülkenin değişik diğer bölgelerinde de nadir olarak rapor edilmiştir. İlaç kullanmayı gerektirecek seviyede risk yoktur. Sadece sinek ısırmalarına karşı önlem alınması önerilir.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkede dang humması salgını vardır.  Dang humması, sivrisinekler tarafından yayıldığından,  bu ülkeye giden  gezginler,  sivrisinek ısırıklarından korunmak için  önlemler almalıdır.

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Hastaneler

El Salvador genelinde standardı yüksek denebilecek birkaç özel hastane mevcuttur. Devlet hastanelerinin tam teşekküllü olmaması dolayısıyla ciddi bir rahatsızlık durumunda özel hastanelerin acil birimlerinden kesin teşhis ve tedavi için faydalanılması kişi sağlığı için daha uygun olacaktır. Acil hizmet veren ambulanslar, sadece acil tıbbi hizmet araç-gereçlerinin ve sağlık personelinin taşınması için kullanılmakta olup, ciddi bir rahatsızlık durumunda şahsi araçların kullanılması daha doğru ve pratik olmaktadır.

HOSPITAL DE LA MUJER ve HOSPITAL PARA VIDA isimli iki özel hastane başkentte bulunmakta ve kaliteli ancak pahalı tedavi imkanları sunmaktadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri 

Devlet hastanelerinde tedavi imkanı günlük 25-55 Dolar arasında değişmekle birlikte, özel hastanelerin acil birimlerinde geçirilecek bir gece yaklaşık 315 Dolar olacağı gibi, yapılacak en küçük operasyon için ortalama 2.000 Dolar depozito ve 500 Dolar tedavi hizmetleri ücreti alan özel hastaneler de mevcuttur. Sağlık hizmetleri özel sektörde oldukça pahalıdır.

Sağlık Sigortası ve Primler 

Seyahat etmeden önce Türkiye‘deki sağlık anlaşmasının uluslararası yapılması ve seyahat sigortası imkanı sunması beklenmedik birçok sorunu ortadan kaldıracaktır. El Salvador’da her çalışanın maaşından %7’lik bir sigorta primi kesintisi yapılmaktadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyu içilmemektedir. Bununla birlikte, temiz içme suyu satan farklı birçok özel şirket bulunmaktadır.

İlaç Temin Koşulları 

El Salvador’da bazı ilaçların temininde sıkıntılar vardır ve mevcut olan ilaçların ücretleri de genel anlamda yüksektir. Bu sebeple, seyahate çıkarken kullanılan   ilaçları yanında getirmek yerinde olacaktır. Acil durumlarda yurtdışından ilaç temini mümkün olabilmektedir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2020 Salı