FİJİ

FİJİ
Başkent Suva
Nüfus 890.000
Konum Güney Pasifik
İklim Tropikal iklimin etkisi altındadır.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Fiji'de yemek yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Fiji'de kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Sarıhumma aşısı (2016):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren 1 yaşın üzerindeki yolculardan sarı humma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir. 

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Ülkedeki sağlık merkezleri, Fiji’nin küçük bir ülke olması ve ülkenin kısıtlı sağlık bütçesi nedeniyle gelişmiş ülkelerdeki gibi olmasa da göreceli olarak iyi durumdadır. Ülkedeki büyük şehirlerde özel hastaneler mevcut olmakla birlikte fiyatlar oldukça yüksektir. Devlet hastanelerinde ise fiyatlar özel hastanelere göre daha düşük olmasına karşın uzun bekleme süreleri mevcuttur. Fiji'ye seyahat etmeyi planlayanların gerekli aşıları yaptırdıklarını ve kapsamlı sağlık sigortaları bulunduğunu teyit etmeleri önem taşımaktadır.

Hastaneler

Fiji'deki hastaneler, Batı standartlarına göre vasat olmakla birlikte, temel sağlık ihtiyaçları ve basit müdahale ve tedaviler için işlevsel olabilmektedir. Devlet hastanelerinin ülkedeki dağılımına, Fiji Sağlık Bakanlığı'nın http://http://health.gov.fj/hospitals.html adresindeki internet sitesinden ulaşılabilmektedir. Suva ve Nadi'de birkaç özel hastane de bulunmaktadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Tedavinin türüne ve hastaneye göre değişebilmektedir. Tedavi ücretleri ortalama 300-500 Fiji Doları arasında değişmektedir. Yatak ücreti ise yine hastanın almakta olduğu tedaviye göre değişmekte olup, gecelik 1000 ile 3000 Fiji Doları (yaklaşık 485-1440 ABD Doları) arasında değişmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Sağlık sigortaları, genellikle özel sektör tarafından sağlanmaktadır. Başvuru sahibinin mevcut sağlık koşullarına göre, kapsamlı veya sınırlı sağlık sigortaları yapılabilmekte ve buna göre ödeme planları düzenlenebilmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Bulunulan adaya ve tesise göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı adalardaki kaynak suları, doğrudan şişelemeye müsaade edecek kadar temiz olmakla birlikte, özellikle şehirlerdeki sularda kirlilik ihtimali yükselmektedir.

İlaç Temin Koşulları

Başlıca şehirlerde yeterli sayıda eczaneler mevcuttur.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

 

Son Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020 Pazartesi