GUATEMALA

GUATEMALA
Başkent Guatemala Şehri
Nüfus 17.154.812
Konum Orta Amerika
İklim Tropikal iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Guatemala'da yemek yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Guatemala'da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit Bkontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir

Kuduz aşısı: Kuduz, Guatemala'da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

  • Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi ) gezginler,
  • Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam profesyonelleri ve araştırmacılar gibi),
  • Guatemala'ya uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki ücra bölgelere taşınacak olan kişiler,
  • Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2017):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten  fazla süren  1 yaş ve üzerindeki tüm yolculardan sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir. 

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Sıtma (2017): Sıtma riski baskın olarak P. Vivax kaynaklı olarak tüm yıl boyunca ve 1500 metrenin altındaki bölgelerde bulunmaktadır. P. Falciparum kaynaklı sıtma risk ise Escuintla bölgesinin Masagua beldesiyle sınırlıdır. Sıtma riski Escuintla bölgesinde  (özellikle Gomera, Masagua, Santa Lucia Cotzumalguapa ve Tiquisate beldelerinde) ve  Alta Verapaz (Teleman, Panzos ve La Tinta beldelerinde) en yüksektir. Sıtma riski Suchitepequez, Retalhuleu ve Izabal bölgelerinde orta derecededir.  Sıtma riski geri kalan bölgelerde (Chiquimula, Zacapa, Baja Verapaz, San Marcos, Peten, Jutiapa, Jalapa El Progreso, Santa Rosa, Guatemala, Chimaltenango, Huehuetenango, Quiche)  düşüktür.

Sıtma riski olan bölgeler ziyaret edilecekse sivrisinek ısırıklarından korunma önlemlerine  ilave olarak;

Klorokin 300 mg haftalık (haftada 2x150 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkede dang humması salgını vardır.  Dang humması, sivrisinekler tarafından yayıldığından,  bu ülkeye giden  gezginler,  sivrisinek ısırıklarından korunmak için  önlemler almalıdır.

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Hastaneler

Her türlü tedavi hizmeti mevcuttur fakat devlet hastaneleri hizmet konusunda ağır kalmaktadır. Özel hastaneler ise faiş ücretleri ile dikkat çekmektedir.Guatemala küçük bir ülke olmasına karşılık farklı alanlarda uzman doktorlara sahiptir. Her türlü hastalık için yeterli ilaç ve tedavi imkanlarına sahip özel hastaneler vardır. Ancak kamu hastanelerinde genellikle acil tedavi gerektiren hastalık ve yaralanmalara karşı tedavi imkanı sağlanmaktadır. Bu durum zaman zaman sağlık alanında, trajik olayların yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Ayrıca, kamu hastanelerinde bazen en temel sağlık ilaçları dahi bulunmayabilmektedir.

Tedavi ve Yatak ÜcretleriKaliteli özel hastanelerde tedavi sürecine bağlı olarak günde 4000-5000 Dolar arasında değişmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler 

Özel Sağlık sigortasına sahip kişiler özel hastanelerde yatak ücreti, ilaç ve muayene ücretleri bağlamında belli bir indirime tabi olmaktadırlar.

Alınan maaşa göre işçi ve işveren primleri belirlenmektedir. 
 

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyu içilmemektedir. Bununla birlikte, temiz içme suyu satan farklı birçok özel şirket bulunmaktadır.

İlaç Temin KoşullarıSorun yoktur. Tüm eczanelerden her türlü hastalık için ilaç temin edilebilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten  döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi