GÜRCİSTAN

GÜRCİSTAN
Başkent Tiflis
Nüfus 4.483.800
Konum Kuzey Asya
İklim İç kesimlerde kara iklimi, Karadeniz kıyısında Akdeniz iklimini andıran subtropik iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Hepatit A aşısı: Gürcistan’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Gürcistan’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (veterinerler, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Gürcistan’a uzun yolculuk yapacak veya bu ülkeye taşınacak insanlar,

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2018):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi : Yok.

Diğer Ülke gerekliliği (2018):  Çocuk felci bulaşma riski olan ülkeler ve bölgelerden gelen yolcular için bir çocuk felci aşı sertifikası gereklidir. Aşılamayan veya aşılama sertifikasını sunmayan  gezginlere sınırda oral polio aşısı önerilmektedir.

Sıtma (2018) : Sıtma tehlikesi tamamen P. vivax kaynaklı Haziran ile Ekim arasında ülkenin Azerbaycan'a sınırı olan doğu kesiminde yerel olarak mevcuttur. 2013 yılında yerel olarak sıtma vakaları rapor edilmemiştir.

İlaç kullanmayı gerektirecek seviyede risk yoktur. Sadece sivrisinek ısırıklarına karşı önlem alınması önerilir.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

Hastaneler

Devlet ve özel sektör tarafından işletilen hastane ve poliklinikler mevcuttur. Devlet hastaneleri hijyenik şartlara haiz değildir. Devlet hastaneleri ve polikliniklerinde gerek temizlik gerek doktor ve tıbbi teknoloji bakımından yetersiz şartlarda  hizmet verilmektedir. Tiflis'te özel sektör tarafından işletilen poliklinik veya küçük hastaneler de mevcuttur. Bu kurumlar tıbbi cihazlar bakımından nispeten iyi donanıma sahiptirler. Ancak ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşıldığında bunlar da yetersiz kalmaktadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Vizite ücretleri 20 ile 60 Lari’dir. Tedavi masrafları tabiatıyla yüksek olmaktadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Özel uluslararası sigorta kuruluşları tarafından sağlık sigortası yapılmaktadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Pazarlarda ve süpermarketlerde pet şişede içme suyu satılmaktadır. Şehir şebekesi suyu kaynatılarak içilebilir.

İlaç Temin Koşulları

Eczanelerden bazı ilaçları temin etmek mümkündür. Avrupa ülkelerinden ilaç ithal edilmektedir. Ayrıca iki Türk ilaç firması Türkiye’de üretilen belirli gruplardaki ilaçların dağıtımını yapmaktadır. Ancak piyasada daha çok Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerinde üretilen düşük fiyatlı ilaçlar yaygın olarak satılmaktadır. İhtiyaç halinde Türkiye'den ilaç getirilmektedir. Tiflis’te neredeyse her köşede bir eczane bulunmaktadır. Ancak ilaç sahtekarlığı ihtimaline karşı güvenilir olan eczanelere gitmekte fayda vardır. Eczanelerin çoğu 24 saat açıktır.

Gürcistan’da, hâlihazırda yürürlükte bulunan mevzuat uyarınca, ülkeye giriş yapanların yanlarında bulundurdukları ilaçların etken maddelerinin psikotropik nitelikli olması durumunda, para ve hapis cezasına çarptırılmaları sözkonusu olabilmektedir. Bu bağlamda, ülkemizde reçeteye gerek olmadan satın alınabilen birçok ağrı kesici ilaç Gürcistan'da ülkeye sokulması yasak ilaçlar kapsamında değerlendirilebilmektedir. Bu itibarla, vatandaşlarımızın bu tür bir uygulamaya maruz kalmamaları için, yanlarında bulundurdukları her türlü ilaca ilişkin olarak;

- reçetenin,

- doktor raporlarının,

- reçeteyi veren doktorun mesleki ehliyetini belgeleyen belgenin, 

apostilli İngilizce ya da Gürcüce tercümesini Gürcü makamlarına ibraz edilmek üzere beraberlerinde bulundurmaları önem taşımaktadır.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018 Salı

}