HONG KONG (Çin)

HONG KONG (Çin)
Başkent Hong Kong
Nüfus 7.305.700
Konum Doğu Asya
İklim Subtropikal iklim koşulları geçerlidir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Hepatit A salgınları tüm dünyada ve bazen de riskin düşük olduğu ülkelerde de oluşabilmektedir. Hong Kong’da, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşının size gerekli olup olmadığını doktorunuza danışmanız önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Hong Kong’da yarasalarda bulunabilir. Ancak köpeklerde bulunmamaktadır ve birçok ziyaretçi için önemli bir risk teşkil etmez. Aşı sadece aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Yarasalar tarafından ısırılma riski bulunan ücra dış mekanlarda bulunacak (macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteler için) gezginler,

·  Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak kişiler ( vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan hiçbir aşılama sertifikası istenmez.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

Hastaneler

Batı Avrupa standardında tam teşekküllü hastaneler bulunmaktadır. Adventist Hastanesi önerilen hastanelerdendir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Hong Kong’da hastaneler ve sağlık hizmeti çok pahalıdır. Üç kişilik bir ailenin basit hastalıklarla ilgili tedavi gideri 1300-1500 ABD Dolarını bulabilmektedir. Tetkik ve testler bu rakamın dışındadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

60 yaşına kadardır. Yıllık primler 500 ABD Dolarından başlamaktadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyunun içilecek nitelikte olduğu iddia edilmekle birlikte sıhhiliği konusunda şüpheler vardır. Şişe suyu gerek damacanalarla eve teslim edilmekte, gerek küçük şişelerde satılmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

Her tür ilaç bulunabilmektedir. Doktor tavsiyesi gerektiren ilaçlar reçete ile satılmakta ve sadece hastanelerden temin edilmektedir.

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020 Çarşamba