HONDURAS

HONDURAS
Başkent Tegucigalpa
Nüfus 8.746.673
Konum Orta Amerika
İklim Tropikal iklim görülmektedir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Honduras’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Honduras’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Honduras’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Honduras’a uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler,

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2020):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden  gelen 1 yaş ve  üzerindeki yolculardan  Sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir. 

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Sıtma (2020): Sıtma tehlikesi %79'u P. vivax ve % 20’si P. falciparum kaynaklı ,  yaklaşık % 0.8' s karma enfeksiyon olarak görülür. P. vivax kaynaklı sıtma riski Colon ve Gracias a Dios bölgesinde yüksek, Atlántida,El Paraiso,Olancho  ve Yoro Bölgesi’nde orta düzeydedir. P. falciparum kaynaklı sıtma riski Gracias a Dios bölgelerinde yüksek, münferiten de Colon, Olancho ve Yoro bölgesi’nden bildirilmiştir.

Sıtma riski olan bölgeler ziyaret edilecekse sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak;

Klorokin 300mg haftalık (haftada 2x150 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkede dang humması salgını vardır.  Dang humması, sivrisinekler tarafından yayıldığından,  bu ülkeye giden  gezginler,  sivrisinek ısırıklarından korunmak için  önlemler almalıdır.

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Hastaneler

Honduras’ta devlet hastaneleri diğer Orta Amerika ülkelerinde olduğu gibi düşük seviyede sağlık hizmeti sunmaktadır. Bununla birlikte, Honduras’ta doktorların büyük bir çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim gormüş, İngilizce konuşabilen, güncel teknoloji ve bilimi takip eden kaliteli doktorlardır.

Hospital Viera, Hospital La Policlínica, Hospital Centro Medico, Hospital Honduras Medical Center isimli özel hastaneler başkentte bulunmakta ve kaliteli ancak pahalı tedavi imkanları sunmaktadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Tedavi sürecine bağlı olarak 500 ile 10.000 Dolar arasında değişmektedir. Sağlık hizmetleri özel sektörde oldukça pahalıdır.  

Sağlık Sigortası ve Primler

Seyahate çıkmadan önce Türkiye’deki sağlık anlaşmasının uluslararası yapılması ve seyahat sigortası imkanı sunması, beklenmedik birçok sorunu ortadan kaldıracaktır. Alınan maaşa göre işçi ve işverenin primleri belirlenmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyu içilmemektedir. Bununla birlikte, temiz içme suyu satan farklı birçok özel şirket bulunmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

Honduras’ta herhangi bir ilaç sıkıntısı bulunmamaktadır ve talep edilen her ilaç genellikle sorunsuz bir şekilde temin edilebilmektedir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında  bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2020 Salı