MACARİSTAN

MACARİSTAN
Başkent Budapeşte
Nüfus 9.908.798
Konum Doğu Avrupa
İklim Karasal iklim hâkimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Macaristan'da ne yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz; köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

  • Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,
  • Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),
  • Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.
  • Macaristan'da uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler,

Sarı Humma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

<Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

 

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler

Hastaneler ve tıp hizmetleri yeterlidir. Doktorların bir bölümü İngilizce konuşabilmektedir. Özel hastane hizmetleri genelde tatminkar fakat pahalıdır.

Genel anlamda tıp hizmetleri yeterlidir. Ancak devlet hastanelerinde uzman doktor veya tetkik/tahlil için alınan randevular çok ileri tarihe verilebilmektedir. Acil servise başvurulduğunda, hayati tehlike bulunmayan durumlarda, bekleme süreleri bir hayli uzun olabilmektedir. Devlet hastanelerinde İngilizce konuşabilen sağlık çalışanı sayısı kısıtlıdır, ancak özel hastanelerde bu sıkıntı yoktur.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Muayene ücreti özel hastanelerde 60-150 Euro arasındadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Macaristan'da çalışan vatandaşlarımızın sağlık sigortası ve primlerinin Türkiye'de de geçerli olabilmesini teminen ülkemiz ile Macaristan arasında Sosyal Güvenlik Anlaşması imzalanmıştır. Anlaşma, 1 Nisan 2018 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Macaristan’a kısa süreliğine seyahat edecek vatandaşlarımızın, vize başvuru koşullarından biri olarak, seyahat sigortası yaptırmaları zorunludur.

İçme Suyu Temin Koşulla

Musluk suyu içilebilmektedir. Pet şişelerde su satın alınması da mümkündür.

İlaç Temin Koşulları

İlaç temininde sıkıntı bulunmamaktadır. Belirli eczaneler 7/24 hizmet vermektedir. Hükümet tarafından belirlenmiş bazı ilaçların ve tüm antibiyotiklerin reçeteyle alınması zorunludur. Bununla birlikte ağrı, ateş, alerji, burun tıkanıklığı vb. rahatsızlıklar için reçetesiz ilaç alınması da mümkündür.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

 

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi