İSRAİL

İSRAİL
Başkent Tel Aviv
Nüfus 8.081.000
Konum Ortadoğu
İklim Akdeniz iklimi görülür.Kışlar ılıman ve yazlar sıcak geçer.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: İsrail’de Batı Şeria ve Gazze’de dahil olmak üzere yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Batı Şeria ve Gazze’de hastalık riskleri konusunda kısıtlı bilgi bulunmakla birlikte bu bölgeye seyahat edenlere tifo aşısı önerilmektedir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir. Seyahat sadece İsrail ile sınırlı ise tifo aşısı gerekli değildir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, İsrail’de köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  İsrail’e uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler,

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi:Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin bazı bölgelerinde yeni koronovirüs (COVID-19) vakaları görülmüştür (Bilgi için tıklayınız)

Ülkenin Sağlık Koşulları

 

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastanelerİsrail'de genel temizlik ve sağlık koşullarına önem verilmektedir. Tıp hizmetleri son derece gelişmiş olmakla birlikte çok pahalıdır. Özel ve devlet hastaneleri en son tekniklerle ve iyi eğitilmiş uzmanlarla çalışmaktadır. Özel doktor hizmetlerinden yararlanmak mümkündür. Ana-çocuk sağlığı olanakları çok iyidir. Acil sağlık durumlarında 101 numaralı telefon hattı aranarak ambulans çağrılabilmektedir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Hastanelerde bir gecelik yatak ücreti, tedavi masrafı hariç  750 Dolar civarındadır. Doğum sözkonusu olduğunda bu rakam 900 Dolar’a çıkmaktadır. Normal bir göz muayenesi yaklaşık 140 Dolar’dır. Özel Doktor muayenesi ücreti 200-250 Dolar arasında değişmektedir. Tedavi ücretleri yüksek olduğundan dolayı mümkün olması halinde tedaviden önce sağlık sigortaları şirketleriyle temasa geçilmesi faydalı olacaktır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Ülkede gelişmiş bir sağlık sigortası sistemi bulunduğundan sağlık hizmetlerinin pahalılığı sadece yabancıları etkilemektedir. Ortalama sigorta primi ayda 100-150 Doları bulmaktadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Çeşme suyu, sert, tatsız ve bulanık olması sebebiyle içme suyu olarak kullanılması tavsiye edilmemektedir. İçme suyu olarak genellikle şişe suyu tercih edilmekte ve bunun temininde herhangi bir sorunla karşılaşılmamaktadır. Bir buçuk litrelik bir pet şişe suyun fiyatı 1 ABD Doları civarındadır.

İlaç Temin Koşulları

İlaç temininde zorluk olmamakla birlikte ilaç fiyatları yüksektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020 Pazartesi